Minerul Lupeni – Viitorul Arad 0-3 (0-1)

23.06.2024, ora: 17.30, stadion: Minerul, spectatori: 3000.

Lupeni (antrenor Dan Voicu): Raț – Mazilu, Ciocîrlan, Matei, Arcuși – Prem, Bănceanu – Harangozo (53 Băcăran), Creciunesc, Mândreci – Iepure (71 Belei).
Pe bancă: Tonca – Șilip, Roșian, Maria, Glăvan, S. Popescu.

Viitorul (antrenor Flavius Pavel): Gârlea – Pantea, Bier, Munteanu, Stoianovici – Sg. Popa (87 P. Pavel), Kocsis (46 Fl. Gîlcă) – Blickling (72 Cl. Popa), Vezan, Topai (81 Rotar) – Bădăuță (87 Al. Catanzariti).
Pe bancă: Vasii – I. Pașcu, Narsesovici, Bulzan.
Cartonașe galbene: Blickling, Bier și Vezan.

Arbitri: Robert Mormeci – Cristian Ciorbea (ambii din Braşov) – Marian Tunsoiu
(Sinca Noua – Braşov).
Observatori FRF: Daniel Ciocănea (Sibiu), Elena Șerban (Bucuești).

Povestea a mers mai departe!

Duminica trecută, în meciul tur disputat pe arena „Banatul” din cartierul Sînnicolau Mic, campioanele județelor Hunedoara și Arad au încheiat la egalitate, 0-0. Scorul a fost oarecum echitabil, chiar dacă Viitorul a avut trei ocazii mari de a marca.

Returul disputat duminica asta la Lupeni, se anunța dificil, pentru ambele grupări. Chiar dacă Minerul Lupeni a jucat în fața a trei mii de suporteri, din care s-a făcut auzită o galerie cu trompete, tobe și vuvuzele, dar și cu scandări „ca-n anii 80”. Viitorul n-avea presiune, dar a avut mănunchiul de jucători „hârșiți” în meciuri mult mai mari de fotbal, atmosfera fiind chiar un aliat pentru Cristi Munteanu și colegii arădeni.

„Albii” din Arad au controlat tactic tot jocul.

L-au lăsat la început pe Vezan în față, s-au dispus excelent în fața careului, stând mare parte din meci cu linia de fund la 30 de metri de poarta apărată de Gârlea. Astfel, ca și în meciul tur de la Arad, hunedorenii au ajuns din întâmplare în careul oaspeților. Minerul a avut o ocazie în minutul 6, când la o centare din dreapta, pe bara a doua, Mândreci a reluat din marginea careului mic, mingea lovind în exterior bara din dreapta lui Gârlea, care blocase însă colțul scurt.

Jumate din prima repriză, n-au mai fost șuturi pe poartă, dar băieții de la Viitorul au arătat că sunt ,,mai fotbaliști”. Și au dat primul semnal la poarta gazdelor în minutul 33, când, pătruns din banda dreaptă, Blickling a șutat din unghi, spre vinclul din colțul scurt, dar portarul Raț a fost pe fază și a respins. Din cornerul rezultat, Vezan a centrat în fața porții, iar Pantea a trimis mingea cu capul din marginea careului mic, puțin pe lângă bara din dreapta portarului Raț.

În minutul 44, minerii s-au bucurat câteva clipe, la golul marcat de Mândreci, dar acesta era semnalizat demult în offside, la pătrunderea din stânga. Și la ultima fază a primei reprize, Vezan a primit mingea în terenul advers, pe stânga, l-a pus în fund din fentă pe „paznicul” Mazilu, a pătruns spre careu și a șutat pe colțul lung, jos, marcând lângă bara din stânga lui Raț.

Viitorul s-a detașat și mai ușor de „mineri” după pauză. În minutul 52, Vezan a trimis o diagonală lungă de la centrul terenului, spre stânga, Topai a sprintat singur, a ajuns mingea la 14 metri și a marcat cu un lob peste portarul Raț, ieșit indecis la intercepție. Arădenii au dus scorul peste trei minute la 0-3! Bădăuță a trecut printre Mândreci și Arcuș, a ajuns la marginea careului mare talonat de Matei și a șutat prin suprindere, pe colțul scurt, în stânga lui Raț.

Deși mai era mai bine de jumătate de oră de joc, campioana Aradului a arătat că este cu o clasă peste adversar. Jucătorii antrenați de Flavius Pavel au jucat atent, ca la 0-0, au mai avut două ocazii de a marca prin Blickling (min.70) și Vezan, care a pus mingea pe transversală în minutul 76, în timp ce tribuna din Lupeni se golea, iar galeria roș-neagră își strângea recuzitele.

Întreg stafful de la Viitorul Arad merită felicitări maxime!

Un club mic, înființat acum zece ani, a urcat sigur și sănătos, pas cu pas, din eșalonul șase în Liga 3! Gio Catanzariti, Flavius Pavel și întreg lotul echipei din Arad, au „updatat” proiectul unei școli de fotbal, care și-a dorit să obțină mai mult din fotbal. Bravo VIITORUL! Povestea merge mai departe!

Etichete: fotbal, liga 3, viitorul Arad
Bilanțul misiunilor pompierilor militari arădeni în contextul codului roșu meteo
Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul / Sânzienele / Drăgaica: obiceiuri, tradiții și superstiții la români

romania belgia large

BELGIA – ROMÂNIA | Un eșec oarecum programat

BELGIA – ROMÂNIA 2-0 (1-0) 22.06.2024, ora: 22,00, stadion: „RheinEnergie” Köln, spectatori: 50.000. Au marcat: Tielemans (2), De Bruyne (80). România (selecționer Edward Iordănescu): Niţă – Raţiu (90 Sorescu), Drăguşin, Burcă,…