Academia UTA, victorii la Timișoara și Satu Mare!

ute 3

S-a desfășurat o nouă etapă în cadrul Ligii Elitelor U16, U19 și U17, iar UTA a avut meciuri în deplasare la Satu Mare și Timișoara.

Primul meci al zilei a avut loc în județul Satu Mare, unde cei mai tineri dintre utiști au fost oaspeții celor de la LPS. Lunga deplasare a fost răsplătită cu o victorie la scor, 0-8 fiind rezultatul final. În prima parte Covaci, Bokse și Ronai au marcat o dată, iar Bocancea  a făcut tripla. Chiar dacă în repriza a doua UTA a luat piciorul de pe accelerație Popa a reușit să facă o dublă. Cu trei victorii, UTA a câștigat Seria a 8-a a Ligii Elitelor U16 și merge mai departe în turul eliminatoriu.

UTA U16: Popescu – Ronai, Popa, Iurasciuc, Covaci, A. Cohuț, Anișorac, Mitu, Bocancea, Călin, Bokse.

Au mai jucat: D. Cohuț, Aslău, Caia, Novac, Pavel

Rezervă: Malița.

Au marcat: Bocancea (3), Bokse, Ronai, Covaci, Popa (2).

Antrenor: Bogdan Oneț.

În primul meci de la Timișoara, juniorii mari au luat toate punctele puse în joc contra vecinilor de la LPS Banatul. Roș-albii au început bine întâlnirea cu ultima clasată și au deschis scorul prin Negoescu în minutul 12. După zece minute, în urma unui corner, Bortiș a făcut 0-2 cu o lovitură de cap din careul mic. Până la pauză, bănățenii reduc din diferență, 1-2. În partea a doua Mercioiu  a adus liniștea prin golurile din minutele 51 și 60, ultimul în urma unui penalti.

UTA U19: Roșca – Cleuță, Popa, Bortiș, Puta, Onișor, Dănilă, Andrieș, Rotea, Mercioiu, Negoescu.

Au mai jucat: Monea (54), Cira (70), Domide, Maxim, Irimia (75).

Rezervă: Blaga.

Au marcat: Negoescu (12), Bortiș (21), Mercioiu (51, 60).

Antrenori: Costel Bogoșel, Mihai Petcuț, Alexandru Țamboi.

La U17, UTA a învins trupa Banatului cu 5-1, consolidânduși poziția a doua în clasament odată cu înfrângerea ciucanilor la Cluj. Timișorenii au deschis repede scorul, în minutul cinci, dar Cristi Mihai (foto) a egalat după două minute. Meciul a fost tranșat în prima parte, Pop, Sarkozi și din nou Mihai ducânt scorul la 1-4. În partea a doua UTA a mai marcat doar o dată, prin Lingurar în minutul 89.

UTA U17: Blaga – Sarkozi, Opriș, Roșu, Codrea, Șerengău, Bulza, Pop, Mihai, Nagy, Pășcălău.

Au mai jucat: Lingurar (72), Varga (72), Boiț (78), Botoroagă (78), Babiciu (81).

Rezerve: Clipotă.

Au marcat: Mihai (10, 44), Pop (12), Sarkozi (21), Lingurar (89).

Antrenori: Dinu Donca, Adi Ungur, Ștefan Boros.

Miercuri, juniorii Academiei UTA de la U19 și U17 se reîntorc în județul vecin pentru derby-urile cu ASU Poli.

Etichete: adi ungur, dinu donca, Ștefan Boroș., UTA