A doua înfrângere consecutivă în deplasare. Arătând ca o echipă obosită, UTA nu au reușit să revină după ce a fost condusă ca urmare a unui autogol

Dunărea Călărași – UTA Arad 1 – 0 (1 – 0)

Primul meci din retur pentru UTA a adus o deplasare dificilă la Călărași. Cipri Rus și Bogdan Rusu sunt golgheterii celor două echipe aveau împreuna înaintea acestui joc 20 de reușite. Cele două echipe se cunosc bine nici una din combatante nu riscă prea mult din debut de joc. UTA a început meciul cu defensiva sus. În minutul 3, portarul l-a blocat pe Cipri Rus bine servit de Bustea,iar după lovitura de colț de pe dreapta, mingea a trecut periculos prin fața porții. Minutul 10 o centrare pe 6 metrii trimisă de Boboc respinsă de Florin Iacob de lîngă un jucător al gazdelor. În replică, David Miculescu a fost blocat la al doilea dribling în careul gazdelor. În minutul 18, Ursu a pătruns pe stânga dar a șutat peste poartă. La jumătatea primei reprize pe un atac arădean, gazdele resping și trimit în adâncime, intervine Florin Iacob și respinge din fața unui adversar, era vorba de Bogdan Rusu. Această ocazie născută din nimic, anticipa golul gazdelor pe o greșală defensivă. De obicei Dunărea nu evoluează prea bine în prima repriză, dar pe niște inexactități arădene gazdele au intrat în joc. UTA a avut posesie dar nu a avut ritm, ocazile mari sunt ale gazdelor. În minutul 30, șut puternic  din poziție incomodă de la distanță peste poarta lui Iacob. Cu 10 minute înainte de pauză, Ekollo e blocat la sacrificiu de Florin  Ilie la un metru de poartă altfel scorul devenea 2 – 0, mingea a venit de la Honciu. Cu două minute înainte de pauză, Bogdan Rusu scapă de offside și șutează periculos în minutul 43, minge respinsă de Florin Iacob. Marone șutează din prima, respinge Iacob. Partea secundă a meciului a început cu două centrări periculoase în viteză în careul arădean trimise de Ekollo, UTA a avut probleme la construcție, Ursu a șutat în minutul 55, fără probleme pentru portar. Apropierea minutului 60 a adus un presing pentru UTA cu mult mai multe pase exacte, gazdele au încercat să speculeze pe contre. Bogdan Rusu a încercat un șut cu efect din 16 metri la vinclu în minutul 64. În minutul 67 atac susținut al gazdelor, mingea ajunge cu noroc la Robert Boboc șut la colțul lung respins de Florin Iacob. Pe atacul următor, Buhăciaanu scapă spre poartă și șutează alături, o pasă la Ursu în careul mic ar fi însemnat egalarea. În minutul 73, Florin Iacob a ieșit și  a avut o intervenție bună. Arădenii au atacat cu toate liniile, au avut o ocazie în ultimul minut de prelungiri după un corner executat de Ursu, portarul gazdelor a ratat intervenția, Melinte a ratat de puțin întâlnirea cu mingea să reia cu capul pe poartă. UTA a început cu stângul primul meci din retur, nu a profitat de pasul greșit al urmăritoarelor sale. În runda următoare, ultimul joc oficial din acest an calendaristic la Arad vine Petrolul, echipă care joacă mâine.

Minutul 23; Florin Sârbu trimite un sut-centrare în fața porții, Melinte intervine defectos cu piciorul drept; o intervenție cu piciorul stâng trimitea mingea în corner, 1 – 0.

Dunărea: Krell – I. Sîrbu, R. Crişan, Şandru, Mendy – Boboc, Preoteasa – Ekollo, Honciu, Marrone – B. Rusu. Au mai evoluat: Oczan, Țenea, Sabangeanu.

UTA: Iacob – Tomozei, Melinte, Ilie, Bustea – Miculescu, Lorenzi, Hrezdac, Ursu – C. Rus, Ioniţă. Au mai evoluat: Oroian, Buhăcianu, Isac.

Arbitri: Florin Andrei (Tg. Mureş) – Florin Vişan, Daniel Vlase (ambii Galaţi). Rezervă: Dorin Burloiu (Galaţi).

Observatori FRF: Bogdan Gheorghiţă (Vaslui), Ion Negoescu (Târgovişte).

Etichete: Bogdan Rusu, buhăcianu, cristi pustai, dunarea calarasi, Laszlo Balint, melinte, UTA
Liceul „Gheorghe Lazăr” din Pecica și Lions Club Arad 2007 – proiect de colaborare cu impact direct asupra elevilor din clasele mici
ULTIMA ETAPĂ a turului și pentru echipele arădene din Liga a III-a [REZULTATE / MARCATORI]