Academia UTA a dominat meciurile de la Tărlungeni și ZBURDĂ în Liga Elitelor

uta u la tarlungeni

O nouă etapă s-a desfășurat în Liga Elitelor U19 și U17, iar Academia UTA a întâlnit în deplasare juniorii de la Colțea Brașov. În ambele partide disputate pe sinteticul Unirea din Tărlungeni arădenii au ieșit învingători.

Liga Elitelor U19, etapa 9: Colțea Brașov – UTA 1-5 (1-2)

În primul meci, la U19, trupa lui Gaica și Ungur au învins fără mari probleme, scor 1-5. Primele trei goluri ale UTA-ei au fost marcate de Simon, două în prima repriză, iar al treilea, la cinci minute după revenirea de la vestiare. Salka a făcut 1-4, iar scorul final l-a stabilit nou intratul Boștină, 1-5.

UTA: Opric – Haloș, Vidican, Dardai, Mohaci, Mitrov, Cocriș, Salka, Gavrilă, Merian, Simon.

Au mai jucat: Boștină, Răzban, Sfîrlea, Paunchici și Pașcu.

Au marcat: Simon (27, 29, 49), Salka (58) și Boștină (66).

Liga Elitelor U17, etapa 9: Colțea Brașov – UTA 0-6 (0-3)

La Under 17, băieții trimiși în teren de Donca, Bogoșel și Țamboi au învis la scor de tenis. Rotea, Borcea și Maxim (foto) și-au trecut, pe rând, câte o dublă în cont. Proporțiile scorului au permis ca toți jucătorii deplasați în județul Brașov să primească minute de joc.

UTA: Roșca – Tambor, Pătlăgică, Bortiș, Puta, Ursoi, Mercioiu, Borcea, Rotea, Măgulean, Maxim.

Au mai jucat: Tirian, Popa, Țurcanu, Onișor și Andrieș.

Au marcat: Rotea (7, 61), Borcea (14, 59), Maxim (29, 52).

Etapa viitoare, în 14 septembrie, UTA U19 și U17 se deplasează la Cluj pentru confruntarea cu CFR. Dacă pentru juniorii U17 este un prilej de a lega trei rezultate pozitive, cei de la U19, în cazul unei victorii, pot trece pe prima poziție în Seria de Vest.

După ce în această etapă UTA 16 a stat, ăn runda viitoare  vor întâlni la Oradea pe LPS Bihorul.

Etichete: Colțea Brașov, seria vest, u cluj, UTA
Agentul-șef de poliție Radu Vasiescu de la Bata este EROUL ZILEI, după ce a salvat o femeie de 77 de ani care a căzut într-o fântână
„Stăpâna inelelor rupte”, BAROANA Geanina PISTRU își reface „armata salvării Spitalului Județean Arad” punând o biată „fată de la pagina 5” în funcția de DIRECTOR la Direcţia Gestionare Patrimoniu şi Achiziţii Publice [GALERIE]