[ACTUALIZARE 10] Miracolul lusitan: Portugalia este, pentru prima oară în istorie, campioană europeană!

euro16

[ACTUALIZARE 10] (11 iulie)

FRANȚA – PORTUGALIA 0-1. Naţionala Portugaliei a câştigat, duminică seară, scor 1-0, după prelungiri, în meciul jucat cu prima reprezentativă a Franţei, disputată pe Stade de France din Paris, iar selecţionata antrenată de Fernando Santos a obţinut primul titlu european din istorie.

Portugalia a început cum nu se putea mai prost meciul, după 8 minute Cristiano Ronaldo s-a accidentat, a revenit pe teren, dar până în minutul 23 când a fost înlocuit cu Quaresma a jucat mai mult într-un picior. Partea a doua a fost mai alertă. După o oră de joc, Griezmann e văzut bine liber în careu, dar lovitura sa cu capul trece puțin peste poartă. Cu un sfert de oră înainte de final, Giroud a șutat din interiorul careului, dar Rui Patricio a avut o intervenție de clasă. În minutul 80, Portugalia a avut o dublă ocazie de gol. Nani a trimis o centrare șutată, Lloris a scos de sub bară, mingea a ajuns la Quaresma, dar foarfeca sa a fost reținută de portarul Franței.

Golul Portugaliei a venit în prelungirile meciului. În minutul 109, Eder a scăpat de un adversar și a șutat nederanjat de nimeni de la 20 de metri, mingea s-a oprit în plasa porții și lusitanii și-au trecut în cont prima cupă continentală.

FRANTA – PORTUGALIA 0-1 (0-0, 0-0) – Eder 109

FRANTA: Lloris – Sagna, Umtiti, Koscielny, Evra – Matuiti, Pogba, Sissoko (Martial 109) – Payet (Coman 58), Giroud (Gignac 78), Griezmann.

PORTUGALIA: Rui Patricio – Cedric, Pepe, Fonte, Raphael Guerreiro – William Carvalho – Renato Sanches (Eder 79), Joao Madrio, Adrien Silva (Joao Moutinho 66) – Ronaldo (Quaresma 25), Nani.

Cartonaşe galbene: Cedric 34′, Joao Mario 62′, Guerreiro 95′, Carvalho 98′, Rui Patricio 120+2′ / Umtiti 80′, Matuidi 97′, Koscielny 107′, Pogba 115′.

Arbitri: Mark Clattenburg, Simon Beck, Jake Collin; adiţionali: Anthony Taylor, Andre Marriner (toţi din Anglia), rezervă: Viktor Kassai (Ungaria).

…………………………………………………………..

[ACTUALIZARE 9] (8 iulie): Franţa şi-a spălat orgoliul, a trimis Germania acasă şi joacă finala Euro2016 cu Portugalia

Franța s-a calificat în finala Campionatului European pe care-l găzduiește după ce a învins reprezentativa Germaniei în semifinalele competiției, scor 2-0, pe Stade Velodrome din Marsilia.

GERMANIA – FRANȚA 0-2

A marcat: Griezmann 45+2 pen., 72

Naționala din Hexagon a profitat de un Griezmann în zi de grație, el fiind cel care a deschis scorul în prelungirile primei reprize după un penalty acordat de arbitru după ce Schweinsteiger a a comis un henț inexplicabil în careul de 16 metri. Acelaşi Griezmann a închis tabela  în minutul 72, când a majorat diferența după o respingere greșită a lui Neuer. Neamțul a ieșit eronat pe o centrare a lui Pogba și a trimis mingea până la jucătorul lui Atletico Madrid, care a trimis printre picioarele portarului de la Bayern Munchen.

Germania: Neuer – Kimmich, Boateng, Howedes, Hector – Can, Schweinsteinger – Ozil, Kroos, Draxler – Muller

Franța: Lloris – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – Pogba, Matuidi – Sissoko, Griezmann, Payet – Giroud

Griezmann e golgeterul acestui turneu final, cu 6 reușite, urmat de Giroud, Payet, Ronaldo, Nani, Morata și Bale, toți cu câte trei goluri. Finala dintre Portugalia și Franța se va juca duminică, de la ora 22:00, pe arena Stade de France din Paris. Meciul va fi în direct pe Dolcesport şi Protv.

[ACTUALIZARE 8] (6 iulie): Portugalia e prima finalistă a Euro2016, după un 2 – 0 cinic cu Țara Galilor

Echipa de fotbal a Portugaliei s-a calificat în finala EURO 2016, după ce a învins formația Țării Galilor cu scorul de 2-0 (0-0), miercuri seara, pe Stade de Lyon,  în fața a 55.679 spectatori, în prima semifinală a competiției. Au marcat: Cristiano Ronaldo (50), Nani (53).

Au evoluat echipele:

Portugalia: 1. Rui Patricio — 21. Cédric Soares, 2. Bruno Alves, 4. José Fonte, 5. Raphael Guerreiro — 13. Danilo Pereira — 16. Renato Sanches (15. André Gomes, 74), 23. Adrien Silva (8. Joao Moutinho, 79), 10. Joao Mario — 17. Nani (20. Ricardo Quaresma, 86), 7. Cristiano Ronaldo (căpitan). Selecționer: Fernando Santos.

Țara Galilor: 1. Wayne Hennessey — 19. James Collins (20. Jonathan Williams, 66), 6. Ashley Williams (căpitan), 5. James Chester — 2. Chris Gunter, 7. Joe Allen, 16. Joe Ledley (18. Sam Vokes, 58), 8. Andy King, 3. Neil Taylor — 9. Hal Robson-Kanu (23. Simon Church, 63), 11. Gareth Bale. Selecționer: Chris Coleman.

Arbitru: Jonas Eriksson; arbitri asistenți: Mathias Klasenius, Daniel Warnmark

[ACTUALIZARE 7] (4 iulie):  Franța zdrobește Islanda și definitivează tabelul semifinalelor Euro2016

Naţionala Franţei a câştigat, scor 5-2, în meciul jucat cu prima reprezentativă a Islandei, în sferturile de finală ale Campionatului European din Franţa, disputat pe Stade de France din Saint-Dennis, iar echipa lui Didier Deschamps va juca în semifinale cu Germania.

Au marcat: Giroud 12′, 59′, Pogba 20′, Payet 43′, Griezmann 45′ / Sightorsson 56′, Bjarnason 84′.

Germania – Franţa este a doua semifinală de la Euro 2016 (care se va disputa vineri, 8 iulie), Țara Galilor – Portugalia fiind prima (joi, 7 iulie).

[ACTUALIZARE 6] (3 iulie) Germania, a treia semifinalistă a Euro2016, la capătul unui meci lung și greu cât o Istorie

Germania s-a calificat în semifinalele EURO 2016, după ce a învins Italia cu scorul de 6-5 la loviturile de departajare, sâmbătă seara, la Bordeaux. Cele două echipe au fost la egalitate, 1-1 (0-0, 1-1), la finalul prelungirilor.

La loviturile de departajare, Germania a transformat prin Kroos, Draxler, Hummels, Kimmich, Boateng și Hector, ratând tocmai vedetele Muller, Ozil și Schweinsteiger. Pentru Italia au înscris Insigne, Barzagli, Giaccherini, Parolo și De Sciglio, iar Zaza, Pelle, Bonucci și Darmian au ratat.

Până la acest meci, Buffon nu primise gol în ultimele sale patru meciuri, iar Neuer în ultimele cinci, ei încasând la Bordeaux primele goluri la EURO 2016.

Germania — Italia 1-1 (0-0, 1-1), după prelungiri; 6-5, la loviturile de departajare
Au marcat: pentru Germania – Mesut Ozil (65), respectiv Leonardo Bonucci (78 — penalty)- pentru Italia
Au executat în ordine loviturile de departajare: Lorenzo Insigne 0-1 (gol), Toni Kroos 1-1 (gol), Simone Zaza 1-1 (ratare — șut peste), Thomas Muller 1-1 (ratare — apără Gianluigi Buffon), Andrea Barzagli 1-2 (gol), Mesut Ozil 1-2 (ratare — bară), Graziano Pelle 1-2 (ratare — pe lângă poartă), Julian Draxler 2-2 (gol), Leonardo Bonucci 2-2 (ratare — a apărat Manuel Neuer), Bastian Schweinsteiger 2-2 (ratare — peste), Emanuele Giaccherini 2-3 (gol), Mats Hummels 3-3 (gol), Marco Parolo 3-4 (gol), Joshua Kimmich 4-4 (gol), Mattia De Sciglio 4-5 (gol), Jérome Boateng 5-5 (gol), Matteo Darmian 5-5 (ratare — a apărat Manuel Neuer), Jonas Hector 6-5 (gol).

Germania:  Manuel Neuer (căpitan), Benedikt Hoewedes Jérome Boateng,  Mats Hummels , Joshua Kimmich, Sami Khedira (7. Bastian Schweinsteiger, 16), Toni Kroos, Mesut Ozil, Jonas Hector, Thomas Muller,  Mario Gomez ( Julian Draxler). Selecționer: Joachim Loew.

Italia:  Gianluigi Buffon (căpitan), Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini (Simone Zaza, 120+1), Alessandro Florenzi ( Matteo Darmian, 86), Stefano Sturaro,  Marco Parolo, Emanuele Giaccherini, Mattia De Sciglio, Graziano Pelle,  Éder (Lorenzo Insigne, 108). Selecționer: Antonio Conte.
Arbitri: Viktor Kassai – arbitru principal; arbitri asistenți: Gyorgy Ring, Vencel Toth; arbitri asistenți adiționali: Tamas Bognar, Adam Farkas (toți din Ungaria); arbitru de rezervă: Szymon Marciniak (Polonia)

Delegat UEFA: Martin Sturkenboom (Olanda), observator UEFA pentru arbitri: Hugh Dallas (Scoția)Cartonașe galbene: Sturaro (56), De Sciglio (57), Parolo (59), Hummels (90), Pelle (91), Giaccherini (103), Schweinsteiger (112).

În semifinale Germania va întâlni învingătoarea dintre Franța și Islanda.

[ACTUALIZARE 5] (2 iulie) Țara Galilor este a doua semifinalistă a Euro2016, după un meci minunat în care a năucit Belgia

Țara Galilor a câștigat, scor 3-1,  meciul jucat cu Belgia în sferturile de finală ale Campionatului European din Franţa, disputat pe stadionul ”Pierre-Mauroy” din Lille. Este pentru prima dată când naționala Țării Galilor se califică în semifinalele unui Campionat European. Aceasta este cea mai mare performanță a fotbalului galez, după sfertul de finală din 1958, la Cupa Mondială, când echipa fost eliminată de Brazilia, viitoarea campioană.

Au marcat: Ashley Williams (31), Hal Robson-Kanu (55) și Sam Vokes (86) pentru Țara Galilor și  Radja Nainggolan (13) pentru Belgia.

Țara Galilor: 1. Wayne Hennessey, James Chester, Ashley Williams (căpitan), Ben Davies, Chris Gunter,  Joe Allen,  Joe Ledley (8. Andy King, 78),  Aaron Ramsey ( James Collins, 90), Neil Taylor, Hal Robson-Kanu ( Sam Vokes, 80), Gareth Bale. Selecționer: Chris Coleman.

Belgia:  Thibaut Courtois, Thomas Meunier, Toby Alderweireld,  Jason Denayer, Jordan Lukaku (Dries Mertens, 75), Radja Nainggolan,  Axel Witsel, Yannick Carrasco ( Marouane Fellaini, 46), Kevin De Bruyne,  Eden Hazard (căpitan), Romelu Lukaku ( Michy Batshuayi, 83). Selecționer: Marc Wilmots.

Arbitri: Damir Skomina- principal și  arbitri asistenți: Jure Praprotnik, Robert Vukan; arbitri asistenți adiționali: Matej Jug, Slavko Vincic (toți din Slovenia); arbitru de rezervă: Nicola Rizzoli (Italia)
Delegat UEFA: Adonis Procopiou (Cipru)

În semifinale, Țara Galilor va întâlni Portugalia, miercuri, 06 iulie, la Lyon, meci care va aduce în prim plan un duel Bale — Ronaldo, coechipieri la Real Madrid.

…………………………………………………………….

[ACTUALIZARE 4] (1 iulie) Portugalia este prima semifinalistă a Euro2016

Naţionala Portugaliei a câştigat, scor 5-3 (1-1), după loviturile de departajare, meciul jucat cu prima reprezentativă a Poloniei, în sferturile de finală ale Campionatului European din Franţa, disputat la Marsilia, pe Stade Velodrome.
Au marcat: Lewandowski 2′ / R. Sanches 33′.

Portugalia s-a impus, scor 5-3, după loviturile de partajare. Blaszczykowski a ratat pentru Polonia, în timp Quaresma a transformat penalty-ul decisiv pentru Portugalia.

1-0: Lewandowski a deschis scorul cu un şut puternic din careul de 16 metri, după o centrare din stânga a lui Grosicki.

1-1: Renato Sanches a înscris cu un şut din marginea careului, după un un-doi cu Nani.

Polonia: Fabianski – Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk – Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec 98′), Grosicki (Kaputska 82′) – Milik, Lewandowski. Selecţioner: Adam Nawalka.

Portugalia: Rui Patricio – Cedric, Pepe, Fonte, Eliseu – W. Carvalho (Pereira 96′) – J. Mario (Quaresma 80′), R. Sanches, A. Silva (Moutinho 73′) – Nani, Cr. Ronaldo. Selecţioner: Fernando Santos.

Cartonaşe galbene: Jedrzejczyk 42′, Glik 66′, Kaputska 89′ / Silva 70′, Carvalho 90+2′.

Cartonaşe roşii:-.

Arbitri: Fleix Brych, Stefan Lupp, Mark Borsch; adiţionali: Marco Fritz, Bastian Dankert (toţi din Germania), rezervă: Milorad Mazic (Serbia).

Observatori: Pierluigi Colline (Italia), Ronald Ospelt (Liechtenstein).

Stadion: Stade Velodrome, Marsilia.

………………………………………………………………

[ACTUALIZARE 3] (28 iunie) –  Tabloul sferturilor de finală

Joi, 30 iunie

1: Polonia — Portugalia (Stade Velodrome — Marsilia, 22:00)

Vineri 1 iulie

2: Țara Galilor — Belgia (Stade Pierre-Mauroy — Lille, 22:00)

Sâmbătă, 2 iulie

3: Germania — Italia (Stade de Bordeaux — Bordeaux, 22:00)

Duminică, 3 iulie

4: Franța — Islanda (Stade de France — Saint-Denis, 22:00)

Meci 7: Italia – Spania 2-0 (Chiellini 33, Pelle 90+1) (Stade de France – Saint-Denis, 19,00)

Meci 8:  Anglia – Islanda 1-2 (Rooney pen. 4 / R. Sigurdsson 6, Sightorsson 18) (Stade de Nice – Nisa, 22,00)

[ACTUALIZARE 2] (27 iulie): Optimi de finală la EURO, 2016: Franța, Germania și Belgia și-au spulberat adversarele și merg în sferturi

Meci 4: Ungaria – Belgia 0-4 (Alderweireld 10, Batshuayi 78,  Hazard 80, Carrasco 90+1) (Stadium de Toulouse – Toulouse, 22,00)

Meci 5: Germania – Slovacia 3-0 (Boateng 8,  Gomez 43, Draxler 63) (Stade Pierre-Mauroy – Lille, 19,00)

Meci 6: Franţa – Irlanda 2-1 (Griezmann 58, 61 / Brady 2 – pen) (Stade de Lyon – Lyon)

[ACTUALIZARE 1] (26 iunie, 2016) Optimi de finală la EURO, 2016: Polonia, Țara Galilor și Portugalia merg în sferturi. Vezi golul-bijuterie marcat de Shaquiri!

Polonia e prima echipă calificată în sferturile de finală, unde va întâlni Portugalia, după o optime nebună cu Elveţia. Meciul s-a decis la penalty-uri, după 1-1 în timpul regulamentar, iar ratarea lui Granit Xhaka a fost singura. Shaquiri a înscris cel mai frumos gol de până acum, la EURO.

Ţara Galilor a obţinut biletele pentru sferturi după 1-0 cu Irlanda de Nord, meci decis de autogolul lui McAuley din minutul 75. Aflată pentru prima dată în istorie în această fază a competiţiei, echipa lui Chris Coleman va juca cu învingătoarea optimii Belgia – Ungaria

Portugalia e a treia sfertfinalistă de la EURO după cel mai urât meci de până acum, la EURO desfășurat în compania Croaţiei. Quaresma a înscris în minutul 117 şi a dus echipa lui Fernando Santos în sferturi, unde va înfrunta Polonia.

Elveţia – Polonia 1-1, 4-5 după penalty-uri(Shaqiri 81 / Blaszczykowski 39)

Elveţia: Sommer – Lichtsteiner, Schar, Djorou, Rodriguez – Behrami (Fernandes 77), Xhaka – Shaqiri, Dzemaili (Embolo 58), Mehmedi (Derdiyok 70) – Seferovic

Polonia: Fabianski – Piszczek, Pazdan, Glik, Jedrzejczyc – Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec 101), Grosicki (Peszko 104) – Milik, Lewandowski

Ţara Galilor – Irlanda de Nord 1-0 (McAuley aut. 75)

Ţara Galilor: Hennessey – Gunter, Chester, A. Williams, Davies, Taylor – Allen, Ledley (J. Williams 63), Ramsey – Bale, Vokes (Robson-Kanu 55)

Irlanda de Nord: McGovern – Hughes, McAuley (Magennis 84), Cathcart, J. Evans – C. Evans – Ward (Washington 69), Norwood (McGinn 79), Davis, Dallas – Lafferty

Croaţia – Portugalia 0-1 (Quaresma 117)

Croaţia: Subasic – Srna, Corluka (Kramaric 120), Vida, Strinic – Modric, Badelj – Brozovic, Rakitic (Pjaca 110), Perisic – Mandzukic (Kalinic 88)

Portugalia: Rui Patrício – Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro – W. Carvalho, A. Gomes (R. Sanches 50), Adrien Silva (Danilo 108) – Joao Mário (Quaresma 87) – Nani, Ronaldo

[TITLUL INIȚIAL] (25 iunie, 2016) Azi încep optimile de finală ale Campionatului European de Fotbal. Vezi programul complet

Miercuri seară s-au jucat ultimele meciuri din faza grupelor la Campionatul European de Fotbal din Franța, astfel stabilindu-se echipele care merg mai departe în optimile de finală ale competiției.
Formațiile care vor lupta în continuare pentru trofeul continental sunt: Elveția, Polonia, Croația, Portugalia, Țara Galilor, Irlanda de Nord, Ungaria, Belgia, Germania, Slovacia, Italia, Spania, Franța, Irlanda, Anglia, Islanda.

Programul optimilor de finală:

Sâmbătă, 25 iunie

Elveția — Polonia (Stadion Geoffroy-Guichard — Saint-Etienne, 16,00)

Țara Galilor — Irlanda de Nord (Stadion Parc des Princes — Paris, 19,00)

Croația — Portugalia (Stadion Bollaert-Delelis — Lens, 22,00)

Duminică, 26 iunie

Franța — Irlanda (Parc Olympique Lyonnais — Lyon, 16,00)

Germania — Slovacia (Stadion Pierre-Mauroy — Lille, 19,00)

Ungaria — Belgia (Stadium Municipal — Toulouse, 22,00)

Luni, 27 iunie

Italia — Spania (Stade de France — Saint-Denis, 19,00)

Anglia — Islanda (Stadion Allianz Riviera — Nisa, 22,00)

Etichete: Croatia, Elvetia, euro 2016, finala, Franta, Germania, Irlanda de Nord, Italia, optimi de finala, Polonia, Portugalia, semifinale, Tara Galilor