POLITICE

[ACTUALIZARE] LISTA NOMINALĂ cu PRIMARII ALEȘI în cele 78 de UAT-uri ale Județului ARAD și PARTIDELE din partea cărora au candidat

 

[TITLUL INIȚIAL] (27 septembrie, 2020): Care sunt PARTIDELE care au câștigat alegerile în orașele și comunele din Județul ARAD

La numărarea aproape completă a voturilor, pe partide, în orașele și comunele din județul Arad, situația se prezintă astfel:

Municipiul Arad: PNL; Almaș: PNL; Apateu: PSD; Archiș: PSD; Bata: PNL; Bârsa: PNL; Bârzava: PSD; Beliu: PNL; Birchiș: PNL; Bocsig: PNL; Brazii: PNL; Buteni: PNL; Cărand: PNL; Cermei: PNL; Chisindia: PNL; Chișineu-Criș: PNL; Conop: PNL; Covăsânț: PNL; Craiva: PSD; Curtici: PNL; Dezna: PSD; Dieci: Pro România; Dorobanți: UDMR; Fântânele: PNL; Felnac: PSD; Frumușeni: PNL; Ghioroc: PNL; Grăniceri: PNL; Gurahonț: PNL; Hălmagiu: independent (Gheorghe Dărău); Hălmăgel: PNL; Hășmaș: PNL; Ignești: PNL; Ineu: PNL; Iratoșu: UDMR; Lipova: PSD; Livada: PNL; Macea: PNL; Mișca: UDMR; Moneasa: PSD; Nădlac: candidatul independent Radu Mărginean; Olari: PNL; Păuliș: PSD; Pâncota: PSD; Pecica: PNL; Peregu Mare: UDMR; Petriș: PNL; Pilu: PNL; Pleșcuța: PNL; Săvârșin: independentul Ion Vodicean, sustinut de PNL; Sântana: PNL; Sebiș: PNL; Secusigiu: PSD; Seleuș: PNL; Semlac: PNL; Sintea Mare: PNL; Socodor: PNL; Șagu: PNL; Șeitin: PNL; Șepreuș: PNL; Șicula: PSD; Șilindia: PNL; Șimand: PNL; Șiria: PNL; Șiștarovăț: PSD; Șofronea: UDMR; Tauț: PNL; Târnova: PSD; Ususău: independent susținut de PNL; Vărădia de Mureș: PSD; Vârfurile: PNL; Vinga: PNL; Vladimirescu: PNL; Zăbrani: PNL; Zădăreni: PNL; Zărand: PNL; Zerind: PNL; Zimandu Nou: PNL.

Foto: http://www.cjarad.ro/judetul-arad/

***

[ACTUALIZARE] Numele și partidele din care fac parte aleșii în funcția de primar al celor 78 de unități administrativ-teritoriale din județul Arad, în ordine alfabetică și formațiunea politică sau independentă din partea cărora au candidat: 

  1. Municipiul ARAD: Călin Bibarț (PNL)
  2. Almaș: Costea Aurel Ginu (PNL)
  3. Apateu: Sorin Ioan Dănilă (PSD)
  4. Archiș: Nicolae Pavel Valea (PSD)
  5. Bata: Ioan Micurescu (PNL)
  6. Bârsa: Avram Ciev  (PNL)
  7. Bârzava: Gabriel Faur (PSD)
  8. Beliu: Emanuel Horhat-Coraș (PNL)
  9. Birchiș: Ioan Guțu (PNL)
  10. Bocsig: Teodora Abrudean (PNL)
  11. Brazii: Ioan Vesa (PNL)
  12. Buteni: Mircea Theodor Braiți (PNL)
  13. Cărand: Gligor Costuț (PNL)
  14. Cermei: Ioan Daniel Vesa (PNL)
  15. Chisindia: Ionel Pașca (PNL)
  16. Chișineu-Criș: Florin Flavius Chereji (PNL)
  17. Conop: Petrică Moldovan (PNL)
  18. Covăsânț: Oneț Marius Silviu (PNL)
  19. Craiva: Ioan Coșa (PSD)
  20. Curtici: Bogdan Ban (PNL)
  21. Dezna: Ionică Marcel Lucoaie (PSD)
  22. Dieci: Ștefan Petru Galea (Pro România)
  23. Dorobanți: Korondi – Jozsa Erica (UDMR)
  24. Fântânele: Nicolae Dolha (PNL)
  25. Felnac: Ioan Malița (PSD)
  26. Frumușeni: Reginald Aurelian Andronic (PNL)
  27. Ghioroc: Popi Morodan Corneliu (PNL)
  28. Grăniceri: Claudiu Petru Bătrânuț (PNL)
  29. Gurahonț: Ana Lenuța Moțica (PNL)
  30. Hălmagiu: Gheorghe Dărău (independent, susținul de PSLC)
  31. Hălmăgel: Banci Mihaela (PNL)
  32. Hășmaș: Cornel Popa (PNL)
  33. Ignești: Ioan Marinel Urs (PNL)
  34. Ineu: Călin Ilie Abrudan (PNL)
  35. Iratoșu: Papp Atila Iosif (UDMR)
  36. Lipova: Florin Pera (PSD)
  37. Livada: Iosif Bimbo (PNL)
  38. Macea: Ciprian Gheorghe Otlăcan (PNL)
  39. Mișca: Haasz Tiberiu (UDMR)
  40. Moneasa: Ioan Nuțu Herbei (PSD)
  41. Nădlac: Ioan Radu Mărginean (independent – susținut de alianța PSLC)
  42. Olari: Petru Răuț (PNL)
  43. Păuliș: Ioan Turcin (PSD)
  44. Pâncota:Dan Ștefan Pocrișer (PSD)
  45. Pecica: Petru Antal (PNL)
  46. Peregu Mare: Kovacs Emeric (UDMR)
  47. Petriș: Ionel Berari (PNL)
  48. Pilu: Dan Lucian Drăgan (PNL)
  49. Pleșcuța: Viorel Marius Groza (PNL)
  50. Săvârșin: Ioan Vodicean (independent)
  51. Sântana: Daniel Tomuța (PNL)
  52. Sebiș: Cristian Feieș (PNL)
  53. Secusigiu: Gheorghe Grad (PSD)
  54. Seleuș: Cristian Branc (PNL)
  55. Semlac: Letiția Stoian (PNL)
  56. Sintea Mare: Ciprian Ban (PNL)
  57. Socodor: Ioan Dimitrie Jura (PNL)
  58. Șagu: Emilia Brăneț (PNL)
  59. Șeitin: Mircea Totorean (PNL)
  60. Șepreuș: Ioan Pintean (PNL)
  61. Șicula: Danciu Mircea Adrian (PSD)
  62. Șilindia: Rovin Mariș (PNL)
  63. Șimand: Florin Liviu Dema (PNL)
  64. Șiria: Valentin Bot (PNL)
  65. Șiștarovăț: Marinel Dorel Jurjescu (PSD)
  66. Șofronea: Sandu Cristian (UDMR)
  67. Tauț: Florin Lela (PNL)
  68. Târnova: Emilia Ignișca (PSD)
  69. Ususău: Florin Țole (independent susținut de PNL)
  70. Vărădia de Mureș: Crina Miculiț (PSD)
  71. Vârfurile: Radu Tiberiu Giurgelea (PNL)
  72. Vinga: Ioan Negrei (PNL)
  73. Vladimirescu: Mihai Mag (PNL)
  74. Zăbrani: Marian Toader (PNL)
  75. Zădăreni: Petru Șiclovan (PNL)
  76. Zărand: Gheorghe Dudaș (PNL)
  77. Zerind: Alexandru Șimandi (PNL)
  78. Zimandu Nou: Dorel Gheorghe Vidran (PNL)

Critic Arad, 28 septembrie 2020 12:50

arad1