[ACTUALIZARE] UTA reușește două victorii consecutive, iar Todea e optimist cu privire la viitorul parcurs al echipei în campionat

todea

UTA reușește două victorii consecutive în campionatul ligii secunde și se apropie de jumătatea clasamentului. Succesul de la Suceava s-a conturat dramatic, în prelungiri, la capătul unui meci atât de epuizant (aspect dictat și de starea terenului) încât, de exemplu, Alex Manea (foto) a avut nevoie de intervenția ambulanței după ultimul fluier, în urma efortului mare depus.

„Ca și meciul de la Afumați, și acesta a fost epuizant, dar, în același timp, foarte frumos. E victoria echipei, victoria băieților, una muncită și meritată pe deplin. Au dat tot ce au avut mai bun și merită toate felicitările”, a punctat Cristi Todea.

Revigorată după infuzia de capital, Foresta Suceava nu mai era victima sigură din primele etape ale sezonului. „Știam că ne așteaptă un meci greu, a venit și un antrenor tânăr care le-a insuflat entuziasm. Ne gândeam că ne vor aștepta pe contraatac, dar au început cu pressing agresiv. Jucătorii străini din lotul lor sunt destul de buni, Suceava este o echipă interesantă, dar azi UTA a fost mai bună”, a remarcat antrenorul principal al roș-albilor.

Cele șase puncte câștigate în ultimele runde au ridicat echipa de pe locul retrogradabil. „Victoria de azi (n.red.ieri) e foarte importantă pentru noi, deși mă deranjează mult că am pierdut la Afumați. Aș fi vrut o săptămână cu trei victorii. Cele șase puncte sunt importante, dar important e să nu ne mulțumim doar cu atât, mai avem destule meciuri până la final și ne dorim să scoatem maxim din fiecare”, a conchis Todea.

……………………………………………

[TITLUL INITIAL] (28 OCTOMBRIE 2017) Victorie smulsă în ultima secundă. Foresta Suceava – UTA 2-3 (1-2)

Meci important pentru subsolul clasamentului în runda a 15-a din liga secundă. Gazdele ocupă ultimul loc după decizia FRF. Început echilibrat fără ocazii clare în primul sfert de oră, cu o situație mai clară în contul moldovenilor. Mureșan a scos de sub bară șutul lui Stănescu din 20 de metri, în minutul 13. Gazon bun în startul meciului după ce toată noaptea a plouat spre disperarea arădenilor. Luptă în nămol era pronosticul tuturor către finalul jocului. Arădenii aveau neaparată nevoie de victorie și erau conștienți că aceasta trebuie asigurată până la pauzâ când gazonul se prezintă mai bine, iar oboseala după meciul de la Afumați nu se resimte. La jumătatea primei reprize arădenii au desenat frumos pe partea stângă, dar acțiunea a fost oprită de asistent pentru o poziție afară din joc.
În minutul 27, Ciucă a oprit o cursă a lui Matei care ar fi scăpat singur cu portarul Mureșan. După gol, gazdele au cerut un penalty la un contact dintre Matei și Manea. După răsturnarea scorului de către arădeni, gazdele au avut două ocazii, ultima chiar în primul minut de prelungire din prima parte, Kimbaloula a reluat peste poartă din poziție foarte bună. Partea secundă a adus în debutul ei două ocazii ratate de UTA, portarul gazdelor a reținut lovitura de cap a  lui Hilistei, ca mai apoi Polgar să reia peste poartă. În minutul 70 Sumănaru putea restabilii egalarea, dar a reluat razant cu bara. Gazdele au forțat egalarea prin introducerea celui mai bun jucător, este vorba de Cerlincă, care a intrat în joc incomplet refăcut. Acesta a și avut un șut periculos din 20 de metri putin alături. În minutul 76 Florea cere un penalty la o ciocnire cu Began, dar s-a dat fault în atac. Gazdele au dominat finalul de meci Mureșan a mai salvat echipa de un gol la șutul lui Cerlincă. Împotriva cursului jocului, UTA reușește o victorie izbăvitoare sub Arini la ultima fază a meciului. Este al doilea succes consecutiv în campionat pentru gruparea de pe Mureș și arădenii își trec în cont și prima de 1500 lei pentru cele 6 puncte acumulate în clasament. În runda următoare. la Arad sosește Luceafărul Oradea, o echipă accesibilă.
Așa s-a marcat
Minutul 29, șut lobat de la 30 de metri de Renquin de după o minge aruncată de la 16 metri la întâmplare, 1 – 0.
Minutul 35, Hilistei trage pe jos după o acțiune în gura porții, 1 -1.
Minutul 36, lovitură de colț executată de Burlă reluată cu capul în plasă de Ciucă din marginea careului mic 1 – 2.
Minutul 86, corner executat de Cerlincă, tânărul portar Denis Mureșan nu intervine Acolatse reia din 6 metri 2 -2.
Minutul 90 + 4, Polgar centrează de pe dreapta, albiuleanul Păcurar (foto) reia în plasă, 2 – 3.
Foresta: Began – Onofraș, Masella, Eridson, Belevschi – Renquin, Acolatse, Vl. Stănescu, Sumănariu – Kimbaloula, M. Matei. Au mai evoluat: Cerlincă, Dali
UTA: Mureșan – Manea, Iuga, Ciucă, Burlă – Strătilă, Polgar, Asani, Hlistei – Stahl, Florea. Au mai evoluat: Buleică, Prună, Păcurar. Antrenor: Cristi Todea.
Arbitri: Cătălin Pană (București) – Marian Truță, Alexandru Mihăilă (Vâlcea).

Etichete: Celincă, foresta, hilistei, Păcurar, suceava, UTA
[ACTUALIZARE] Cadavrul unei femei de 84 de ani, dispărută din luna aprilie din Cartierul ALFA a fost descoperit pe un teren de lângă Strada Pădurii
Dr. Liviu Tuturici: SPUNE-ȚI POVESTEA… pentru că TĂCEREA UCIDE!