[ACTUALIZARE] Vincenzo Nibali a câștigat „Il Giro, 2016” după un final nebun și are Italia la picioare!

nibali2016

[ACTUALIZARE]

Italianul Vincenzo Nibali ( Astana) a câștigat cea de-a 99-a ediție din Turul Italiei, după două atacuri furibunde în ultimele două etape montane. E o performanță aproape incredibilă, având în vedere că vineri, rutierul italian nu se afla nici măcar pe podium!

Victoria „Rechinului” este cu atât mai surprinzătoare, cu cât acesta se afla la minute bune în spatele tricoului roz, în ultima secvență a primului tur de trei săptămâni al anului.

Vineri, când nici nu era pe podium, italianul cu toate cele 3 Mari Tururi în palmares a dat prima lovitură puternică, după ce Kruijswijk, tricoul roz al momentului s-a accidentat pe coborâre și a pierdut peste 4 minute.

Nibali a obținut tricoul roz ieri, când l-a deposedat pe columbianul Esteban Chaves (Orica GreenEDGE), în urma unui nou atac incredibil.

Pentru toate cele trei săptămâni, italianul s-a aflat mereu în defensivă, afișând o formă oscilantă, mult sub forma unor Alejandro Valverde (Movistar), Esteban Chaves sau Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo).

„Eu nu renunț niciodată. Am avut zile proaste și în Turul Franței de anul trecut, dar și acolo am luptat până la capăt. A fost un Giro nebun, dificil, epuizant pentru mine. Am început pe post de favorit și am simțit toată presiunea, dar am reușit, într-un final să confirm”, a explicat rutierul în vârstă de 31 de ani. Este cel de-al doilea Giro din cariera lui Nibali, care s-a impus și în 2013.

EDUARD GROSU TERMINĂ GIRO

Eduard Grosu a terminat cel de-al doilea său Tur al Italiei, performanță remarcabilă pentru ciclistul român care a evoluat cu o accidentare serioasă la umăr.
În vârstă de 23 de ani, rutierul născut în Zărnești s-a clasat pe locul 154 din 157 de rutieri, poziție firească având în vedere profilul de sprinter pe care îl are. Cea mai bună clasare a sa în acest Giro a avut loc în etapa a 17-a, disputată între Molveno și Cassano d’Adda, când a terminat al 13-lea.

………………………………………………………………………………………

[TITLUL PRINCIPAL] (5 mai, 2016): TURUL ITALIEI, cu Vincenzo Nibali favorit și românul Edi Grosu în pluton. Trei săptămâni de ciclism de cel mai înalt nivel, pe parcursul a 3383 de kilometri

Competiţia are loc în perioada 6 – 29 mai.

Ediţia din anul acesta a Turului Italiei va avea startul în Apeldoorn (Olanda), iar cicliştii vor străbate Calabria şi Alpii înainte de a ajunge la Torino, punctul final al cursei. Este pentru a 12-a oară în istoria „Corsa Rosa” când startul se dă în afara Italiei și a doua oară când se pleacă de pe teritoriul Olandei, după startul de la Amsterdam din 2010.

22 de echipe vor lua startul și în acest an, fiecare având în componenţă câte 9 rutieri. Românul Eduard Grosu va evolua – alături pe fostul câștigător Damiano Cunego – pentru Nippo-Vini Fantini, urmând să poarte numărul 137. Anul trecut, Grosu a încheiat una dintre etape pe poziția a cincea. Performanțele bune din ultima vreme ale românului pot da speranțe că rezultatul de la ediția 2015 a Turului Italiei poate fi repetat și, de ce nu, îmbunătățit. Până la startul de la Apeldoorn, sprinterul a participat la Turul Turciei, unde a terminat pe poziția 45 la general, și este foarte motivat să prindă singurul loc disponibil pentru România la Jocurile Olimpice de la Rio. Momentan, Eduard Grosu pare a avea un ușor avans în fața lui Serghei Țvetcov, care va rata participarea la Turul Italiei. În aceste condiții, toată atenția fanilor români se va concentra asupra lui Eduard Grosu, singurul nostru reprezentant în Giro d’Italia.

Câştigătorul de anul trecut, Alberto Contador, va lipsi de la startul competiţiei. Spaniolul, care s-a impus în ediţia din 2015 în faţa lui Fabio Aru şi Mikel Landa, se pregăteşte intens pentru Turul Franţei, având ca obiectiv câştigarea acestuia, la ceea ce ar putea sa fie ultimul an în plutonul profesionist. În lipsa ibericului, Vincenzo Nibali (Astana) este primul pe lista favoriţilor la victoria în clasamentul general. Italianul este de alfel învingătorul din 2013 în Turul Italiei. Concurenţa nu va fi deloc una modestă, Mikel Landa, transferat de Sky în această iarnă de la Astana, şi Alejandro Valverde, proaspăt câștigător al Săgeții Valone, fiind de asemenea pe lista potenţialilor câştigători ai Turului Italiei.

Spre deosebire de ediţiile precedente, anul acesta nu vom mai asista la contratimp pe echipe. În schimb, Giro d’Italia va avea trei etape de contratimp individual, care vor totaliza 61 de kilometri, ultima dintre ele fiind în plină ascensiune, pe Alpe de Siusi. În total vor fi 21 de etape, dintre care şapte de căţărare şi şapte de sprint. Lungimea medie a unei etape este de 161 de kilometri, iar rutierii vor avea de parcurs 3.383 de kilometri în cele trei săptămâni de cursă.

Competiţia va fi transmisă în direct pe Eurosport 1 şi online pe Eurosport Player – de pe site-ul cărora am preluat acest text.

Etichete: 2016, Eduard Grosu, Il Giro, Turul Italiei, Vincenzo Nibali