Arădeanul Marius Copil a urcat pe Locul 60 ATP, după ASCENSIUNEA de la Basel

marius copil

Marius Copil a revenit în țară după ce a disputat finala de la Basel, unde a fost învins de Roger Federer cu 7-6, 6-4. Sportivul arădean a facut un salt de 33 de locuri în clasamentul ATP și a ajuns până pe 60.

Pentru săptămâna de excepție din Elveția, Marius a fost recompensat cu 209.715 euro şi 320 de puncte ATP. În urma acestui succes, arădeanul a devenit cel mai bun tenisman român al momentului.
Marius Copil a dezvăluit că, după meciul de la Basel, Roger Federer locul 3 în clasamentul ATP i-a propus să se pregatească împreună la Dubai, în această iarnă. Elvețianul a câștigat pentru a noua oară acest turneu. „Federer m-a felicitat pentru săptamâna avută și mi-a spus să ne pregătim împreuna dacă merg în Dubai, pentru că va fi si el acolo. Mi-a spus să continui așa, că îi place. Că dacă voi continua acest stil agresiv pot să bat multi adversari”, a spus arădeanul care pe toată durata turneului a avut discuții cu Simona Halep care aflată în vacanță îi urmărea evoluția.

Etichete: Arad, atp, copil, Elvetia, federer, Simona Halep
Noiembrie începe la EXPO cu AR-MEDICA – cel mai important eveniment medical din vestul României
ÎN SFÂRȘIT! Două CURSE spre București pe săptămână va opera TAROM pe Aeroportul ARAD, de la 1 Decembrie