Arădenii au plecat cu un punct din „Pantelimon”. UTA a avut ocaziile mai mari, dar s-a terminat 1- 1

metaloglobus uta

Metaloglobus – UTA 1 – 1 (1 – 1)

CS Mioveni și Petrolul au remizat azi la Clinceni respectiv Pitești (1 – 1) sub aceste auspicii a început meciul pentru UTA în deplasarea de la Metaloglobus București, contând pentru runda a XVII-a din liga secundă. Nu este doar confruntarea dintre actuala și fosta echipă a lui Balint ci și a două echipe cu portari foarte buni în liga secundă. Două echipe cu apetit ofensiv Cipri Rus și Buhăvianu la UTA, respectiv Ovidiu Herea.

În minutul 8 la prima acțiune pe poartă s-a  produs și deschiderea scorului de către UTA. În minutul 12, contraatac pentru UTA, Ursu a fost bine servit de Cipri Rus, Ursu a pătruns și a tras pe lângă poartă. Partida a început cu ritm, UTA a creat panică în careul gazdelor la fiecare apariție . Ursu a demonstrat că are poftă de gol a pătruns spectaculos și a trimis periculos în fașa porții pentru Miculescu și Rus. Gazdele au încercat ceva aproape de jumătatea primei reprize prin Ovidiu Herea blocat de defensiva arădeană. Un plus ofensiv pentru gazde în minutul 27 Alexandru Coman trage de la distanță o minge venită pe respingerea arădenilor, portarul Iacob a reținut fără probleme. Gazdele au trecut la o posesie constructivă în ultimele 20 de minute din prima parte și au apărut ocaziile. Corner pentru gazde obținut de Ov. Herea a urmat o lovitură de colț cu centrare pe colțul scurt, reluare periculoasă cu capul a lui Andrei Lungu, puțin alături. Contraatac a gazdelor după o fază fixă pentru UTA a urmat o centrare a lui Andrei Lungu pentru Herea dar a fost blocată de Florin Ilie. Ciocâlteu a încercat și el o minge pentru Herea..  UTA a avut de suportat trei lovituri de colț periculoase pe finalul primei reprize, gazdele au cerut un hanț în careul arădean pentru ca la ultima lovitură de colț să restabilească egalitatea, la ultima fază a primei reprize. În primul minut din repriza secundă Buhăcianu pătrunde pe flancul drept pasează pentru Ursu aflat singur cu portarul reia pe colțul scurt, repinge Gavrilaș în corner. Minutul 56, oportunitate uriașă pentru gazde Herea îi dă o pasă bună lui Andrei Lungu acesta trage talonat de Tomozei, respinge Iacob. Ursu trage puternic în minutul 63, portarul reține în doi timpi, protejat de un coechipier. Au fost doar două ocazii notabile în primele 20 de minute din partea secundă câte una de fiecare parte, UTA a fost mereu cea care a fost prima mai aproape de gol. Gazdele au condus statistica la capitolul loviturilor de colț. În minutul 72 un șut deviat, trece puțin pe lângă poarta lui Iacob a urmat o lovitură de colț. În minutul 74, Gavrilaș păstrează scorul egal pe tabelă, șut puternic din afara careului de la 25 de metri trimis de Romario Moise respinge Gavrilaș până la Bustea șutul acestuia e respins de portar. În replică, două minute mai târziu, Ciocâlteu a pătruns a simulat un țut a pasat pentru Coman șut din careu respins de Iacob. Din minutul 77, gazdele sunt în inferioritate numerică după un henț a lui Sava vede al doilea galben. Alexandru Ioniță a fost introdus în locul lui Hrezdac, forțând atacul arădenilor. C. Rus reia în bară o minge recentrată de  Buhăcianu. Șut Ciocâlteu din lovitură liberă, iluzie optică și mingea trece alături de poartă. Ciocâlteu a reluat periculos în minutul 89, dar Iacob a reușit să rețină. Din minutele de prelungiri Tomozei nu a mai putut contina din cauza problemelor medicale. Gazdele au evoluat curajos după restabilirea egalității nunerice, au cerut un penalty la un șut spre poartă, mingea ăl lovește în cot pe Florin Ilie. Una peste alta UTA a remizat a treia oară în deplasare după meciurile de la Cluj și Pitești. UTA rămâne cantonată la Snagov pentru a pregătii confruntarea de miercuri cu Rapid trasmisă la TV de la ora 14. Antrenorul Laszlo Balint e îngrijorat de problemele medicale din lot cauzate și de suprafața sintetică.

Minutul 8; Șut centrare Octavian Ursu, intervine la întâlnirea cu mingea prin alunecare David Miculescu titularizat astăzi, 0 – 1.

Minutul 45, corner pentru Metaloglobus executat de Sava deviat de Herea, iar Andrei Rus deviază nefericit în propria poară, 1 – 1.

Metaloglobus: Gavrilaş – Ciubotaru, D. Lung, Plămadă, Al. Coman – Andr. Lungu, Mino Sota – Ciocâlteu, E. Vraciu, Sava – Ov. Herea. Au mai evoluat: Ionică, Duminică, Vîlceanu.

UTA: Fl. Iacob – An. Rus, Melinte, Fl. Ilie, Tomozei – Miculescu, Moise, Hrezdac, Ursu – C. Rus, Buhăcianu. Au mai evoluat: Bustea, Ioniță, Oroian.

Arbitri: Robert Avram (Pitești) – Mihai Ionescu (Suseni – Argeș), Gheorghiță Bălan (Pitești). Rezervă: Dragoș Pîrîu (Curtea de Argeș)

Observatori FRF: Fevronia Ion (Craiova), Constantin Pintilie (Râmnicu Vâlcea).

***

Articol asociat:

Laszlo Balint vrea puncte de pe terenul fostei echipe. Claudiu Herea nu joacă în meciul Metalglobus – UTA

Etichete: Laszlo Balint, Metaloglobus, Rapid București, UTA
Mai multe PROBLEME de securitate descoperite în rețeaua 5G permit SPIONAREA abonaților
[ACTUALIZARE] Nenumăratele URECHI ale lui Edi Pălincaș – sau când te crezi atât de „bazat pe clientelă” încât uiți că SISTEMUL TE ASCULTĂ și te DIRIJEAZĂ unde vrea el: la PUȘCĂRIE!