Arădenii nu au contat în atac. Rapidul a încheiat socotelile cu UTA în minutul 28

rapid uta 1

Rapid – UTA 2 – 0 (2 – 0)

Două echipe care verticalizează direct pe poartă încă din primul minut, s-au confruntat astăzi într-un meci restant în liga secundă, partida are un ritm foarte ridicat. Miculescu în viteză trage din prima din apropierea careului din prima alături de poară, portarul era bătut. În replică, arădenii se tem să intervină decisiv în careu Sefer îl serveste bine pe Leabeau care trage alături. În minutul 5, același Leabeau se întoarce bine de lângă un adversar și trage, respinge Iacob, nici un repidist nu se afla în gura portii , faza petrecută în  minutul 5.  UTA  bifează azi al șaselea joc din luna noiembrie. Minutul 11 Andrei Rus a acuzat probleme musculare și în locul său a intrat Ursu. Mutare cu profil ofensiv pentru a ține mai mult mingea departe de propria poartă. Minutul 15, Tomozei il faultează pe Hilistei în limita careului lateral stânga, tot el a executat fără rezultat. UTA a mai echilibrat jocul, dar a cedat apărarea arădeană în zonă centrală, Hrezdac nu a intervenit mai decis.  Minutul 33 Leabeau reia din voleu periculos. Rapid e o echipă dezlănțuită încă din primul minut. Arădeanul Hlistei a fost aproape de o dublă în minutul 36, lovitura sa de cap a trecut peste poartă. Cătălin Hlistei a părăsit terenul din pricina unor probleme medicale, el este golgheterul echipei cu 8 reușite. Buhăcianu face o cursă din propriul teren în minutul 42, dar Tătaru a ieșit bine în marginea careului pentru a nu –i permite să-și pregătească  șutul. În debutul părții secunde, Labeau a reluat cu capul peste poartă de lângă Tomozei. Rapid a dominat partea secundă dar nu și-au mai creat ocazii. Construcție dificilă în ofensivă pentru UTA cu mingi lungi din apărare direct pentru Buhăcianu. Nici o acțiune finalizată pe spațiul porții de cele două combatante. Miculescu a ratat o centrare, patru coechipieri așteptau în careu. În minutele de prelungiri Goge a tras peste poartă după ce s-a întors de lângă Buhăcianu, iar Miculescu a fost lovit în careu în duel pentru minge dar arbitrul nu a arătat nimic. UTA s-e află în continuare pe primul loc, Rapid a urcat pe locul secund. Arădenii joacă duminică acasă cu Farul de la ora 11.30 în direct la TV. Rapid va sta în runda următoare.

Minutul 22, Jorza îi pasează cu călcâiul lui Djuric, care trimite cu latul, de la 15 metri, lângă bara din stânga lui Iacob,  1 – 0.

Minutul 28, Centrare din alergare Seffer, plonjon Hlistei, 2 – 0, arădeanul nu s-a bucurat în semn de respect pentru UTA.

Rapid: Al. Tătaru – I. Voicu, Al. Iacob, Mallo, Goge – Lazăr, Jorza, Djuric – Sefer, Labeau, Hlistei.

Au mai jucat: Roskopf, Pănoiu, Drăghicianu.

UTA: Fl. Iacob – A. Rus, Fl. Ilie, Melinte, Tomozei – Moise, Hrezdac – Miculescu, Ioniță, Bustea – Buhăcianu.

Au mai jucat: Ursu, Lorenzi, Cipri Rus.

Arbitri: Viorel Flueran – Adrian Popescu (ambii din Craiova) – Ionuț Bobe (Videle – Teleorman). Rezervă: Adrian Ilyeș (Ploiești)

Observatori FRF: Liviu Ciubotariu (Galați), Ciprian Anton (Suceava)

Clasament:

clasament 1

Articol asociat:

Cu probleme de lot, UTA pregătește meciul cu Rapid – cea mai mediatizată și strânsă luptă din ultimele sezoane ale Ligii secunde

Etichete: Hlistei, Pancu, rapid, UTA
O salbă de de medalii au cules FETELE de la GIMNASTICĂ RITMICĂ de la CSM Arad de pe covorul „Polivalentei” din București
Copiii și adolescenții între 4  și 20 de ani cu VELEITĂȚI de MODELE sunt invitați să experimenteze GRATUIT în cadrul unui SEMINAR organizat de Agenția „Angels Events”