Au întors scorul câștigând dramatic pe final: FCC ICIM Arad – CSM Târgoviște 65 – 61, în primul tur al play-off-ului Ligii Naţionale

screenshot 13 e1554153988256 foto icim

FCC ICIM Arad – CSM Târgoviște 65 – 61 (24 – 32)

Așa cum era de așteptat confruntarea de azi dintre ICIM și CSM Târgoviște în primul tur al play-off-ului Ligii Naţionale a început sub semnul echilibrului. Ambele combatante au început confruntarea cu cele mai in forma jucatoare. Arădencele au condus în permanență pe tabela de scor terminând primul sfert în ușor avantaj 16 – 12. Oaspetele au condus ostililitățile în debutul sfertului secund, cu cinci minute înainte de pauza mare tabela indica 22 – 24 (6 – 12) Au urmat apoi minute fără puncte pe tabela de scor, pentru ca pe finalul sfertului secund echipa din Turnul Chindiei să-și mărească diferența pe tabelă, 24 – 32 (8 – 20). Hadzovic și Williams cu câte 7 reușite fiecare au dus greul, urmate de Dzombeta cu 5 reușite. De partea oaspetelor ex arădeanca Stoenescu a evoluat toate minutele și a reușit 4 puncte, Vaida 8 puncte, Neagu 5.
După pauza mare arădencele au reușit să echilibreze disputa pe parchet astfel că în minutul 25, au recuperat 2 puncte din diferența de pe tabelă (10 – 8). Se părea că meciul curge în favoarea oaspetelor, aflate la adăpostul avantajului luat în sfertul secund, mai ales că jucătoarele de rezerve intrate în teren păreau să nu facă față mizei jocului. Scorul sferului trei a fost 24 – 20, 48 – 52 la general. Ambele echipe și-au împărțit minutele bune în sfertul patru, cu cinci minute înainte de final scorul a fost 56 – 59. Final pe muchie de cuțit, joc echilibrat cu un plus pentru gazde încurajate de public 62 – 61 (14 – 9) cu un minut înainte de final. Următorul joc dintre cele două combatante este programat vineri la Arad de la ora 18.00.

ICIM: Fodor 11, Hadzovic 14, Williams 16, Dzombeta 7, Ciotir 3. Au mai evoluat: Ardelean 7, Lee 7, Mercea.

Târgoviște: Toma 8, Stoenescu 7, Poole 19, Vaida 11, Kilin 3. Au mai evoluat: Chivu 6, Neagu 7, Popescu, Ghita

Etichete: baschet feminin, frb, Hadzovic, icim, stoenescu, targoviste
Nu-i mai mare mizeria din SISTEMUL DE CANALIZARE decât cea din SISTEMUL ADMINISTRATIV… dar măcar canalele se curăță din când în când