Au pierdut primul meci din acest sezon

balint

UTA a deschis ieri seria meciurilor din runda a patra fotbalistică cu o dispută la Botoșani. Confruntarea se anunța una interesantă între două echipe neînvinse înainte de  acest meci. Gazdele puteau ajunge pe primul loc în clasament în cazul unui succes și au abordat meciul cu mai multă determinare. În special după pauză, mutările lui Croitoru au dovedit a fi decisive. În minutul 61, o centrare finalizată cu o lovitură cu capul dintre doi adversari au dus la deschiderea scorului reușită de Petkovski, 1 – 0. Medjimorec intervine întârziat în careu și e penalty pentru gazde transformat de  Ongenda în dreapta lui Iacob, 2 – 0. În minutul 90+2, Șeroni face o preluare greșită, Hora trage perfect, în cros, de la 23 de metri și-l bate pe Pap la colțul din dreapta sa, 2 – 1. Doi jucători intrați de pe bancă și-au trecut numele pe lista marcatorilor. Isac a bifat primele minute oficiale în acest sezon Arădenii au evoluat neconvingător, golurile au venit pe greșeli individuale. În runda următoare în orașul notru vine U. Craiova, meci programat în data de 14 august.

Nu ne putem găsi o scuză sau un alibi în faptul că ne-am trezit foarte devreme și am călătorit foarte mult și a trebuit să renunțăm la antrenamentul de ieri. Probabil, când o să ajungem la nivelul la care o să ne permitem un charter la astfel de deplasări lungi, probabil se vor elimina și astfel de discuții. Eu prefer să rămân concentrat pe problemele pe care trebuie să le rezolvăm până la meciul cu Universitatea Craiova. Astăzi am făcut un meci sub așteptările noastre, în primul rând. Am sperat să o putem ține pe acea linie de progres pe care eram după primele trei etape, dar…Sper să fie doar un accident să ne scuturăm de prestația de azi și să arătăm cu totul altfel peste o săptămână”, a spus Laszlo Balint.

Botoșani: E. Pap – Braun, Racovițan, Șeroni, Țigănașu – Papa, Edjouma, Ongenda – Fili, Sila, Kage. Au mai evoluat: Mateus Santos, Petkovski,  M. Roman,  Chindriș,D. Croitoru.  Antrenor: Marius Croitoru

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Erico, Medjimorec, Shlyakov – Batha, Passaglia – Roger, Ubbink, Miculescu – Dangubic. Au mai evoluat: Hora, Benga și Vorobjovas Antal, Isac. Antrenor: Laszlo Balint

Arbitri: Marian Barbu (Făgăraș – Brașov) – Mircea Orbuleț (București), Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe – Covasna). Rezervă: Mihai Amorăriței (Câmpina – Prahova).

Observator FRF: Sorin Boca (Iași)

Observator LPF: Ion Ion (București)

Etichete: botosani, Laszlo Balint, stiri, UTA