CFR-iștii și-au luat înapoi din „Vlaicu” punctele pierdute-n „Gruia” și sunt lideri conjuncturali în Liga I

uta cfr

UTA – CFR Cluj 0 – 1 (0 – 0)

UTA: Balauru – Peteleu, Erico, Ilie, Shlyakov – Isac, Vorobjovas – Antal, Roger, Buhăcianu – Petre. Au  mai evoluat: Hora, D. Rusu,C. Rus, Albu.  Antrenor: Laszlo Balint

CFR Cluj: Bălgrădean – Manea, Vinicius, Ben Youssef, Camora – Deac, Bordeianu, M. Gîdea – Chipciu, Debeljuh, Costache. Au mai evoluat: Păun, Itu, Hobn,Rondon  Latovlevici.  Antrenor: Edward Iordănescu (trimis în tribună după minutul 60).

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru (Galați) – George Neacșu (Câmpulung Muscel), Ferencz Tunyogi (Zalău). Rezervă: Andrei Chivulete (București)

Observator arbitrii: Nicolae Mavrodin (București). Observator de joc: Dan Potocianu (Reșița)

Pe arena din Calea Aurel  Vlaicu a poposit aseară ocupanta locului secund în  clasamentul Ligii I, meci contând pentru runda 26. S-au întâlnit două echipe  considerate în formă – UTA nu  a mai pierdut de la meciul cu Dinamo. Victoria arădenilor producând deranj mare în Gruia.

Meciul de aseară început la minus un grad în termometre a avut ritm, dar ocaziile de poartă au cam lipsit. În prima jumătate de oră a meciului, cele două echipe s-au tatonat. Arădenii au preferat să joace pe contre și au ajuns în două rânduri în preajma careului dar mereu ultima pasă spre Adi Petre a fost greșită sau anticipată. Prima ocazie a aparținut oaspeților:  Chipciu îi pasează lui Păun la 16 metri lateral stânga, acesta trimite un lob, dar Balauru se întinde și respinge excelent. Chipciu îi pasează lui Păun la 16 metri lateral stânga, acesta trimite un lob, dar Balauru, ieșit la 3 metri de linia porții, se întinde și respinge. Replica a venit repede, un minut mai târziu:   Roger a centrat, Adi Petre a pus latul, dar trimite paralel cu poarta. La ultima fază din prima repriză, Manea centrează în careu, Debeljuh trage de la 12 metri, dar mingea îl lovește în față pe Erico – altfel șutul ar fi prins poarta.

Nici în repriza a II-a nu au fost multe ocazii la cele două porți. Arădenii au luat gol din fază fixă după un corner executat  de Deac: Erico (căpitan)  îl scapă din marcaj pe  Vinicius, care a relut cu capul la colțul lung, 0 – 1.

Oaspeții au gestionat mai bine finalul de meci, arădenii nu au nimerit cadrul porții decât cu șuturi slabe și nu au obținut nici lovituri de colț. În continuare elevii lui Balint  au un program foarte greu  în cele patru runde rămase.
Duminică, 13 martie vine FCSB.

E dureros că în urma unei faze pe care am analizat-o, pe care am discutat-o, pierdem trei puncte. În plus, este al doilea meci consecutiv în care primim gol în urma unei faze fixe, responsabilitea jucătorilor ar trebui să fie mai mare, chiar maximă. Asta este, se întâmplă, mă bucur că am avut momente în care am pus probleme și interpretat foarte bine lucrurile pe care le-am pregătit, dar, din păcate, nu am fructificat nici una dintre ocaziile, situațiile pe care ni le-am creat. Ne-a lipsit ultima execuție, ultima pasă și nu am reușit să fructificăm acele slăbiciuni din apărarea CFR-ului. Analizând tot ce s-a întâmplat în timpul meciului, ocaziile pe care CFR și le-a creat în repriza a doua, cred că a câștigat echipa mai bună și mai experimentată. Așadar, rămânem cu mica satisfacție că am reușit să-i punem și probleme campioanei en-titre, dar și regretul că pierdem dintr-o fază destul de ușor de gestionat. Pe de altă parte, trebuie să recunoaștem că deja a devenit marcă înregistrată pentru CFR: corner bătut impecabil, apariție Vinicius și trei puncte în dreptul lor. Este o lecție în plus pentru noi, trebuie să rămânem și cu părțile pozitive din acest meci, pentru că au fost și nu puține. Dar, este clar că mai avem mult de muncă și este clar că avem nevoie, poate, de mai multă calitate ca să marcăm mai mult, să fim mult mai periculoși în jumătatea adversă. Important este că echipa este într-o ușoară creștere. Și la Mediaș, în prima repriză, am practicat un fotbal bun, astăzi la fel. Progresăm ușor-ușor, ne îndreptăm spre ceea ce ne dorim ca exprimare, păcat că azi am terminat fără să obținem nimic”, a spus antrenorul UTA-ei

„Așa este în fotbal. Meseria de antrenor nu este una ușoară. El a văzut că a fost corner. Eu consider că a fost un exces de zel din partea arbitrului. Ar trebui să înțeleagă că și antrenorii sunt oameni. Cu atât mai mult că Edi mereu le-a ținut partea și i-a înțeles. Cred că ar fi trebuit să îl înțeleagă și domnul arbitru pe Edi. Știm că echipele când joacă cu campioana sunt motivate la maximum. E normal să fie așa. Pentru noi e important să fie așa. Din punctul meu de vedere, important este ce se întâmplă în ultima etapă de play-off și atunci cel mai bun să iasă campion”, a spus Vergil Andronache, la flash-interviurile de după meci.

Etichete: cfr, Deac, Edward Iordănescu, Laszlo Balint, UTA