Copil a trecut de primul tur de calificări la „Shanghai Masters”

„Shanghai Masters” are loc în perioada 7-14 octombrie și face parte din categoria „ATP World Tour Masters 1000″. Suprafața este hard, iar premiile sunt în valoare totală de $7.087.800. Roger Federer este campionul de anul trecut, după ce a reușit să câștige turneul și în 2014. Andy Murray și Novak Djokovic au câștigat turneul de câte trei ori.
Marius Copil, locul 88 ATP, s-a calificat sâmbătă dimineață în turul secund al calificărilor turneului de la Shanghai (de categorie Masters 1000), după ce l-a învins pe americanul Denis Kudla mai bine clasat (locul 65 ATP), scor 7-6(3), 6-4. Arădeanul a avut nevoie de o oră și 48 de minute pentru a tranșa partida în favoarea sa, reușind să închidă meciul la a șasea ocazie avută.
Primul set a fost unul echilibrat, Marius reușind să se impună în tiebreak, după ce a ratat ocazia de a închide setul pe propriul serviciu la scorul de 5-4.

Marius Copil a ratat cinci ocazii de a închide meciul pe serviciul adversarului, la scorul de 5-2, urmând să piardă și break-ul pe care îl avea în față, americanul ducând scorul la 5-4. Marius nu a ratat și a șasea minge de meci, după ce și-a procurat două mingi de break pe serviciul adversarului și a închis meciul, câștigând setul secund cu 6-4.

În turul secund al calificărilor, Marius îl va întâlni pe l Vasek Pospisil (locul 83 ATP).

Pentru victoria din primul tur al calificărilor, Marius va încasa un cec în valoare de 5.815 de dolari și 16 puncte în clasamentul ATP.

Etichete: atp, China, kudla, marus copil, pospisil
Arădenii au întrerupt seria pozitivă a gorjenilor. Bodea a apărat un penalty, iar Pandurii – UTA s-a încheiat 1 – 2
Șoimii – la primele puncte pierdute, dar neînvinsă. Sebișenii, cu poftă de gol. Gloria pierde la limită