Crișul a ratat eventul, dar e cu gândul la dubla de baraj

crisul ch cris

Crișul a suferit singura înfrângere în turul campionatului chiar contra Zăbraniului, echipă antrenată de actualul său antrenor. Venit în iarnă pe malul Crișului Alb, Adrian Abrudean a avut un parcurs perfect pe banca noii campioane județene și nu anticipa o înfrângere în finala Cupei României (faza județeană), 2 – 1. Mai ales că acum trei săptămâni, „alb-albaștri” le administra un sec 5-0 celor de la Zăbrani. În cupa României lucrurile au stat altfel, Victoria Zăbrani s-a impus cu 2-1 meci găzduit în urmă cu câteva zile la Șiria. Golurile au fost marcate de Băd, Zele din penalty, respectiv Modan. Adrian Abrudan s-a declarat nemulțumit de felul cum echipa sa a gestionat prima repriză, echipa fiind condusă la pauză cu 1 – 0, și crede că se putea ajunge măcar la prelungiri și eventuale lovituri de departajare. Victoria Zăbrani a cucerit acest trofeu după o pauză de 35 de ani.
Crișul are șansa să se revanșeze prin îndeplinirea obiectivului numărul unu, promovarea în Liga 3-a. Rămâne, însă, de văzut dacă nu va exista un impact negativ asupra moralului și încrederea fotbaliștilor de pe Crișul Alb, care au pierdut primul meci oficial al anului 2018 și implicit realizarea eventului campionatul și cupa. Prima confruntare cu Petrolul Bustuchin campioana județului Gorj este pe 23 iunie. După o dublă manșă una din cele două echipe accede în liga a III-a din fotbalul intern.

Etichete: adi abrudan, bad, crișul ch criș, Zabrani