Csikszereda Miercurea Ciuc: UTA 0 – 6… ca să încheiem din start discuția despre LIDER!

uta miercurea ciuc

Csikszereda Miercurea Ciuc – UTA 0 – 6 (0 – 3)

Cu un singur varf veritabil și cinci jucători la mijloc ciucanii au încercat să închidă jocul. Antrenorul gazdelor a declarat că UTA e favorită, asta și din dorința de a lua presiunea de pe elevii săi. UTA a avut din start  inițiativa, gazdele nu au pierdut acasă în tur. Arădenii au deschis scorul în urma unei faze fixe. În minutul 20, ciucanii au avut primul șut pe poartă în urma unei faze fixe, Iacob a respins șutul lui Kalman, vântul a atenuat intensitatea șutului. UTA a jucat eficient nu a irosit ocazii în fața unei echipe dezorganizată în defensivă, exact ce își dorea antrenorul Laszlo Balint, eficiență. Meci la discreție pentru UTA, asta și pentru că a înscris la prima ocazie. Arăenii au jucat împotriva vântului în partea secundă, si gazdele au beneficiat de un corner fără rezultat în minutul 51. Golul a căzut tot în parta lui Suciu. De la acel 5 – 2 cu Pandurii, arădenii nu au mai înscris așa multe goluri în deplasare, iar în ultimele cinci meciuri în deplasare  în tur UTA nu a câștigat, acum s-a distrat! UTA a înscris cu jucătorii din linia de mijloc și din atac. Echipa arădeană a punctat cu jucători diferiți arătând poftă de gol și a mai avut o ocazie prin Bustea. Marocanul Jebari transferat de la Miercurea Ciuc a împlinit chiar azi 25 de ani. Pe final de joc Romario Moise a fost lovit cu tibia în pomete. Cu acest rezultat UTA are 7 puncte avans fașă de Mioveni, echipa de pe locul secund. Cu acest scor a realizat al doilea scor al campionatului. Jocul de azi este primul al acestui an calendaristic, în debut de miniretur, (runda a treia din retur).

Minutul 12, Buhăcianu a obținut un corner, Florin Ilie reia din șase metrii fără om la marcaj o centrare venită de la Romario Moise 0 – 1.

Minutul 33, minge recuperată de Buhăcianu pe contraatac Oroian apare în combinație cu Tomozei mingea lăsată pentru Romario Moise talonat de doi adversari  trage puternic, mingea e deviată în vinclu, 0 – 2.

Minutul 43, pase între Moise, Bustea și Ioniță, ultimul pătrunde în suprafața de pedeapsă și înscrie cu sânge rece cu un șut pe jos, 0 – 3.

Minutul 54, Moise mișcă mingea pentru Melinte din lovitură liberă de la 30 de metri, șutul căpitanului e perfect și merge lângă bara din dreapta portarului, 0 – 4.

Minutul 58, Moise a primit o pasă cu exteriorul de la Roumpulakou a așezat pentru Buhăcianu care a înscris cu un șut din 14 metri 0 – 5.

Minutul 73, Buhăcianu dă o pasă decisivă pentru Miculescu, acesta înscrie cu un șut moale dar plasat, mingea lovește bara în stânga portarului și intră în plasă, 0 – 6.

Csikszereda:  Gyenge – Majzik, Csonka, Intzidi, Marrone – Csuros, Kalman, Schieb, Pinter, Bajko – Erdei. Au mai evoluat: Magyari, Bauza, Pal

Antrenor: Valentin Suciu.

UTA: Iacob – Tomozei, Melinte, Ilie, Roumpulakou – Moise, Isac – Oroian, Ioniță, Bustea – Buhăcianu. Au mai evouat: Cipri Rus, Miculescu, Jebari.

Antrenor: Laszlo Balint.

Arbitri: Vlad Bărban (Iași) – Alexandra Petrea (Bacău), George Duță (Bacău). Rezervă: Sergiu Mavriche (Bacău)

Observatori FRF: Gheorghe Mihalache (Buzău) și Dorinel Dincă (Călărași)