David Miculescu a scos un punct dintr-un meci aproape imposibil de înțeles: Dinamo – UTA: 2 – 2 (2 – 0 )

miculescu

DinamoUTA 2 – 2 (2 – 0 )

Dinamo: Iliev – Radu, R. Grigore, R. Popa, Filip – Itu, Răuță, Torje – Sorescu, Ivanovski, Bani. Au mai evoluat: Giani Crețu, Moldoveanu, Țîră, Amzar, Dudea

Antrenor: M. Rednic.

UTA: Fl. Iacob – Baravykas, Erico, Benga, Shlyakov – Batha, Isac – Antal, Ubbink, Roger – Hora. Au mai evoluat: Vorobjovas, Miculescu, Dangubic, Bustea

Antrenor: L. Balint.

Arbitri: Marian Barbu (Făgăraș) – Valentin Avram și Andrei Constantinescu (ambii din București). Rezervă: Marcel Bîrsan (București)

Observator FRF: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe)

Observator LPF: Romulus Chihaia (București).

Arădenii porneau favoriți pe hârtie în confruntarea de la București cu penultima clasată, Dinamo…. tot scenariu s-a schimbat încă din minutul 7 când gazdele au deschis scorul prin reușita lui Torje, Itu pătrunde în careu pe stânga, centrează la 14 metri de unde Torje șutează, balonul este deviat de Baravykas și intră în poartă, 0 -1. După  golul încasat arădenii au avut reacție dar ocazia mai mare e în contul gazdelor în minutul 18, Torje a trimis cu capul alături o minge centrată de Sorescu. În minutul 26, Roger centrează de pe stânga, Antal reia din prima de la 13 metri cu stângul, mingea atinge bara. Joc pe contre cu un plus de viteză pentru gazde. Un duel la mijlocul terenului între Torje și Batha a dus la eliminarea acestuia din urmă pentru lovire. După pauză, tehnicianul arădean a făcut trei înlocuiri cu profil ofensiv. Debutul părții secunde e la fel de nefast pentru UTA în minutul 53 Shlyakov îl faultează în careu pe Steliano Filip, iar lovitura  de la punctual cu var a fost fructificată de Sorescu, 2 – 0.

Baravykas a centrat în minutul 57 pentru Shlyakov, acesta a reluat cu capul dar Iliev a respins faza a contiuat, Roger a centrat iar Miculescu a trecut la câțiva centrimetri pe lângă minge, fază ce anticipa golul. În minutul 63, Dangubic centrează din stânga, Ubbink reia puternic din voleu, portarul respinge la Miculescu care a reluat de două ori consecutive, reducând din diferență, 2 – 1.

Dinamo putea închide meciul având o ocazie rarisimă în minutul 76: Sorescu și Moldoveanu scapă în doi de la mijlocul terenului, mijlocașul lateral îl lasă pe Moldoveanu cu poarta goală, dar acesta preia și pierde un tempo, apoi Shlyakov respinge, după care Sorescu reia peste poartă. După minutul 90 Amzar trimite cu stângul în bara din stânga lui Iacob, după un atac prelungit. Arădenii au jucat totul pe atac cu un singur apărător, Benga părea că a ratat ultima ocazie  a venit însă golul lui Miculescu care a reușit dubla în minutul 95. Filip respinge în Shlyakov, mingea ajunge cu șansă în mijlocul careului la Miculescu, care trimite pe lângă portar, 2 – 2. UTA nu a făcut un joc la fel de solid ca în meciul cu CFR dar a oprit seria înfrângerilor consecutive, revenind de la 0-2 precum în meciul cu Rapid. După runda a XI-a campionatul se întrerupe pentru acțiunile loturilor reprezentative.

Etichete: miculescu, Shlyakov, Steliano Filip, Torje, UTA
Are 28 de ani, e din satul Tisa Nouă și a încercat să jefuiască o casă de schimb valutar din Arad cu o BOXĂ AUDIO