Debut ALB în compania constănțenilor lui Hagi, cu un meci în care doar galeria a fost la înălțime

uta1

UTA – Farul 0 – 0

UTA: Iacob – Shliakov, Erico, Medimorec, Vukcevic – Batha, Passaglia – Miculescu, Ubbink, Roger – Hora. Au mai evoluat:  Dangubic, Bustea, Negoescu. Antrenor: Laszlo Balint

Farul: Tordai – Dussaut, Larie, Mladen, De Nooijer – Pires, Mălăele, Gramemi – Pitu, Petre, Chițu. Au mai evoluat: Dobrosavlevici, Purece și Betancor, Dănuleasa, Betancor.  Antrenor: Gheorghe Hagi

Arbitri: Marcel Bîrsan (București) – Sebastian Gheorghe (Suceava), Andrei Constantinescu (București). Rezervă: Szabolcs Kovasc (Carei)

Observator FRF: Zoltan Szekely (Baia Mare). Observator LPF: Romulus Gabor (Deva)

Pe o temperatură de 30 de grade, cele două combatante nu au putut ține un ritm de joc alternând momentele de posesie -și poate că alta era situația dacă șutul lui Miculescu din debut nu prindea transversala și intra în poartă.

Doar galeria și numărul de spectatori a fost la înălțime.

uta1

Momentele-cheie ale meciului

Până la pauza de hidratare ocaziile nu au fost foarte mari, ritmul fiind scăzut. În minutul 31, Adi Petre scapă în careu dar este blocat de Batha, care respinge în corner. Apoi Tordai și Hora intră într-un duel  aerian pentru minge la 13 metri, balonul rămâne la atacantul utist care înscrie cu călcâiul, dar centralul Marcel Bîrsan fluierase fault în atac.
În minutul 35, decizie eronată a arbitrului principal.
În minutul 56 Roger centrează din lovitură liberă de la 30 de metri, Erico reia cu capul dar trimite pe lângă.
În minutul 70, Dussaut este eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.
Ciocnire violentă la mijlocul terenului între Dănuleasa și Erico în minutul 74.
Farul în dublă inferioritate se apără sus. Pitu, în minutul 95 a avut o acțiune personală.
Elevii lui Laszlo Balint nu au reușit să cadreze prea multe șuturi pe poartă, iar cele care au fost cadrate au fost reținute de portar. Gazdele nu au tras de la distanță, optând pentru multe centrări în careu – care s-au dovedit inutile.