Debut cu dreptul în play-out: Hora a păstrat punctele acasă

UTA: Iacob – Tomozei, Erico, Ilie, Roumpoulakou – Albu, Vorobjovas –  Roger, Hora, D. Rusu – Petre.

Au mai evoluat: Balauru, Cipri Rus, Bustea, Miculescu

Viitorul: Cojocaru – Boboc, Mladen, Dobrosavlevici, Dussaut – Matei, Ciobanu, Grameni – Grădinaru, Tsoumou, Jo Santos.

Au mai evoluat: Babunski , Andronache

Arbitri: Iulian Călin (Ștefănești – Aregșe) – Daniel Mitruți, Adrian Popescu (Craiova). Rezervă: Rareș Vidican (Satu Mare).

Observartor FRF: Laszlo Sajtos (Sibiu)

Observator LPF: Viorel Ilinca (Cluj)

La  Arad s-a deschis azi seria de meciuri din play-out, elevii lui Laszlo Balint primind vizita celor de la Viitorul Constanța.

Momentele importante ale meciului:

În minutul 16, Iacob nu a mai putut continua din pricina unei accidentări.
La jumătatea primei reprize,  în dreptul oaspeților s-a înregistrat prima ocazie a meciului: Ciobanu pătrunde în careu, centrează pentru Tsomou, Balauru respinge în corner.
În minutul  27 a venit și prima ocazie pentru gazde: Rusu a primit o minge după o combinație în trei, șutul său a trecut peste transversală.
Multe greșeli la construcția ambelor echipe astfel că situația de a finaliza a apărut în puține rînduri.
Pe finalul primei reprize, arădenii și-au trecut în cont a doua ocazie: Roumpoulakou trage de la 22 de metri, mingea este deviată și trece foarte puțin pe lângă poartă.

După pauză meciul a început în aceiași notă, cu posesie reciprocă, fără ocazii. Singurul gol al partidei s-a marcat având la bază o fază fixă.
Putea fi 2 – 0, în minutul 65, dar șutul lui Rusu a fost respins de Cojocaru.
Viitorul  nu a putut pune probleme l a poarta arădenilor și au încerac at daoar două șuturi de la distanță.

UTA a obținut astfel al doilea succes consecutiv și a trei a victorie pe teren propriu.

Așa s-a marcat:

Minutul 62,Roger a centrat din lovitură liberă, Erico a deviat pentru Florin Ilie, care a trimis  pentru Hora care a înscris din cădere 1 – 0.

Etichete: Laszlo Balint, Viitorul Constanța
Bugetul municipiului pentru anul 2021 a fost aprobat. Toți consilierii PSD s-au abținut la vot pentru că „nu au putut vota un buget dezechilibrat care știrbește demnitatea arădenilor și a oamenilor de cultură”
„Acțiunea TOVARYS”: Polițiștii CEHI, SLOVACI și ROMÂNI au găsit o FABRICĂ de ANABOLIZANTE în ARAD [FOTO / VIDEO]