uta

UTA  – Farul Constanța 4 – 2 (2 – 0)

UTA: Orlic – Costin, Manea, Benga, Copaci – Coulibaly, Enescu – Cubleșan, Matei, Vădrariu – C. Rus. Au mai evoluat: Petra, Stahl, Pop. Antrenor: Ionuț Popa
Farul: Vincent – Iani, Roumadi, Frîncu, Twumasi – Tudorică, Doumbia, Bg. Petrescu – Cocîrlă, Al. Grigoraş, Licu. Au mai evoluat: Niță, Șicu.
Arbitri: Paul Unimătan (Zalău) – Ionuț Bobe (Videle-Teleorman), Doru Zamfir (Slatina). Rezervă: Marius Omuț (Satu Mare)
Observatori FRF: Iulian Spătaru (Timișoara), Radu Bîtea (Oradea).

Lovitura de start a fost dată de legendarul utist Gabor Biro, care astăzi își serbează ziua de naștere (marți va fi lansată o carte despre „fundașul de fier”).
Pe o suprafață sintetică debutul de meci a exclus perioada de tatonare, UTA a deschis scorul repede până atunci oaspeții au avut posesie, dar nu au fost ocazii. UTA a încheiat primul sfert de oră cu un un-doi, portarul s-a opus la o minge ce ajungea la Vădrariu singur în fața porții. UTA a mai bifat o ocazie în minutul 30 prin autorul golului, dar portarul a respins cu piciorul. Cu cinci minute înainte de pauză, Paul Copaci (foto) a dublat avantajul gazdelor. Partea secundă a debutat cu un gol constănțean, arădenii au revenit în joc la timp și a refăcut diferența de două goluri. Enescu putea înscrie la scurt timp după dubla lui Copaci. Cele două echipe au jucat cu garda jos după pauză. UTA putea să mai înscrie prin Pop acesta a reluat în două rânduri, Stahl a reluat în portar în minutul 90.

În runda următoare arădenii se vor deplasa la Brăila.

Minutul 7, Ciprian Rus înscrie cu un șut din unghi la colțul lung peste portar 1 – 0.
Minutul 40, portarul oaspeților ratează intervenția, iar Costin cade peste el solicitând penalty, arbitrul a indicat lovitură de colț, executată de Vădrariu de pe partea dreaptă, Paul Copaci a reluat din careul mic 2 – 0.
Minutul 49, o pasă greșită în marginea careului trimisă de Vădrariu, Tudorică a înscris cu un șut din 18 metri, 2 – 1.
Minutul 56, centrare Rus, reluare Paul Copaci, 3 – 1.
Minutul 74, deșii existau soluții, apărătorii acordă ușor un corner, iar oaspeții au redus din diferență mingea centrată a fost reluată cu capul portarul a ezitat să intervină pe centrare, gol Doumbia 3 – 2
Minutul 79, centrare din corner trimisă de Vădrariu, Petra a trimis cu capul în plasă 4 – 2.

Etichete: cipri rus, farul constanta, Ionut Popa, paul copaci, UTA
PSD Arad condamnă violențele din Piața Victoriei și regretă incidentele cărora le-au căzut victimă o serie de jandarmi români
Urlă politica-n noi… dar ȘOBOLANII s-au făcut cât iepurii și se zbenguie pe CENTRUL ARADULUI!