Două duble ale lui Ioniță și Rus au făcut diferența între Pandurii și UTA la Târgu Jiu, urcându-ne echipa în vârful clasamentului

uta 3

Pandurii Târgu Jiu – UTA 2 – 5 (0 – 2)

Doar o victorie la Târgu Jiu pentru UTA ținea gruparea arădeană pe podium în confruntarea celor două echipe ce își joacă meciurile de acasă pe suprafață sintetică În minutul 17 ecuația părea rezolvată pe terenul penultimei clasate, grație unei duble a lui Alex Ioniță. Gazdele nu au avut nici o acțiune finalizată pe poartă în prima repriză, în vreme ce arădenii au mai ratat câteva ocazii. În debutul părții secunde o reușită a gazdelor în urma unei faze fixe a dat ceva emoții lui Laszlo Balint, dar diferența a revenit la două goluri în minutul 53. În minutul 59, Alex Ioniță putea realiza tripla dar s-a opus portarul Cotolan. Arădenii au oprit ofensiva în minutul 75 așteptând finalul jocului. Este primul joc din acest sezon de liga secundă în care UTA depășește media de trei goluri pe meci. Îngrijorător este că David Miculescu și Șeroni au părăsit terenul accidentați. Alte două nume cu accidentări mai grave ce îi fac indisponibili o lună de zile sunt Stancu și Bustea. Acest succes categoric în runda a opta, propulsează gruparea arădeană pe locul secund în clasament și cu un meci mai puțin disputat. Etapa se va încheia săptămîna viitoare. Toată atenția se îndreaptă acum spre partida de săptămâna viitoare în Cupa României cu Dinamo meci care se va disputa cu casa închisă. În campionat, UTA va întâlnii pe teren propriu pe Dacogetica București

Minutul 15, A. Rus a centrat de pe dreapta și A. Ioniță a reluat mingea cu capul în dreapta portarului, 0 – 1.

Minutul 17,  Cipri Rus a trimis o minge pentru A Ioniță care a reușit dubla cu un șut din 16 metri, 0 – 2.

Minutul 47, Lovitură liberă pentru gazde, o minge peste apărarea arădeană, lob din careul mic executat de Popescu, 1 – 2.

Minutul 53, Moise a executat un corner de pe stânga, Ioniță a deviat pentru Cipri Rus care reia din 13 metri, 1 – 3.

Minutul 58, corner executat de Moise, iar Cipri Rus a marcat cu capul din careul mic în vinclu, 1 – 4.

Minutul 71, Trancă a centrat din lovitură liberă, reluare cu capul Gabriel Oiță,  2 – 4.

Minutul 75, o deviere norocoasă la Buhăcanu care s-a trezit singur cu portarul, 2 – 5.

Pandurii: Mihai Cotolan – P. Chiş, Oiţă, Bratu, Vasilescu – Lu Yuefeng, Trancă – Nichifor, Takahashi, Rasoveanu – P. Popescu. Au mai evoluat: Hery Kim, N. Cotolan, Erhard. Antrenor: Adrian Bogoi.

UTA: Iacob – A. Rus, Fl. Ilie, Șeroni, Tomozei – Isac, Moise – Miculescu, Ioniță, Ursu – C. Rus. Au mai evoluat: Oroian,  Melinte, Buhăcianu.  Antrenor: Laszlo Balint

Arbitri: Marius Omuț (Satu Mare) – Ioan Corb (Satu Mare), Ovidiu Timar (Marghita – Bihor). Rezervă: Claudiu Gaitin (Timișoara)

Observatori FRF: Teodora Albon (Cluj), Cristian Petropulos (Alba Iulia)

Etichete: buhăcianu, Bustea, Dinamo, melinte, pandurii târgu jiu, UTA
Poză ȘOCANTĂ cu un compatriot pișându-se pe Podgoria?! Da de unde: „Decât un pamflet dedicat Aradului, de la fratele Indiana Jones”