Dublu succes al JUNIORILOR UTA-ei cu Universitatea Craiova, în Liga Elitelor

uta craiova

UTA U19 obține prima victorie în actual sezon al Ligii Elitelor

Juniorii U19 ai Academiei UTA au reușit să obțină prima victorie din acest sezon al Ligii Elitelor. Aceștia au primit vizita Universității Craiova, echipă care a început bine meciul și în minutul 5 conduceau deja cu 2-0 la Arad. Atitudinea elevilor antrenați de Costel Bogoșel, Mihai Petcuț și Ștefan Boroș s-a schimbat rapid și ocaziile au început să apară. S-a ratat foarte mult, însă Negoescu a fost omul meciului, marcând toate golurile arădenilor. A redus din diferență în minutul 17, după care oaspeții au rămas în zece. Deși s-a aflat în superioritate numerică, UTA nu a mai reușit să înscrie și la cabine s-a intrat cu scorul de 1-2. În repriza secundă, roș-albii au avut parte de mai multă concentrare în fața porții și au întors scorul (2-2 min. 62, 3-2 min. 77). În minutul 81, Popa a faultat în careu, iar Universitatea Craiova a obținut un penalty pe care l-a transformat cu succes. Trei minute mai târziu, Negoescu a făcut o fază frumoasă și a șutat puternic de la 15 metri pentru 4-3.

UTA U19: Roșca, Dănilă, Bortiș, Cleuță, Turc, Ursoi, Mercioiu, Rotea, Borcea, Negoescu, Maxim.

Au mai jucat: Popa, Onișor, Moldovan

Antrenori: Costel Bogoșel, Mihai Petcuț și Ștefan Boros.

În a doua partidă a zilei, în Liga Elitelor U17, UTA a învins Craiova cu 1-0, gol marcat de Șerengău în minutul 8. Partida a fost una echilibrată, cu o dominare mai mare a arădenilor în repriza secundă, când s-au ratat ocazii mari. În ciuda oportunităților de majorare a scorului, UTA nu a reușit să mai înscrie până la final. Și în această partidă, oaspeții au rămas în zece, dar acest lucru s-a întâmplat pe final, în prelungiri. A fost a doua victorie consecutivă pentru echipa condusă de pe bancă de trio-ul Donca-Ungur-Boros.

UTA U17: Blaga, Varga, Opriș, Roșu, Sarkozi, Șerengău, Bulza, Mare, Nagy, Mihai, Lingurar.

Au mai jucat: Popa, Ungurianu

Antrenori: Dinu Donca, Adi Ungur și Ștefan Boros

Etichete: boros, Craiova, dinu donca, Liga Elitelor, ungur, UTA
Lista candidaților Partidului Național Liberal pe care Aradul îi propune pentru PARLAMENTUL ROMÂNIEI