EGALII CAMPIONILOR la ei acasă. CFR Cluj – UTA: 0 – 0

maxresdefault 3

Chiar dacă este evident că încă Ionuț Badea nu a apucat să schimbe mare lucru din bagajul tactic al echipei arădene, în meciurile de sâmbătă și marți seară am observat ușor altă determinare. Dacă în atac UTA și-a creat mereu ocazii, acum vedem că au dispărut greșelile din defensivă.

În runda intermediară de marți, 8 februarie, în confruntarea de pe terenul liderului CFR Cluj, am asistat la un meci cu ritm

În acest an calendaristic, CFR a contorizat a patra remiză, iar de această dată nici nu a înscris – lucru care nu i s-a mai întâmplat campioanei din luna mai a anului trecut. Ultima dată când Dan Petrescu a avut 4 meciuri la rând fără victorie în Liga 1 a fost în  sezonul 2008/2009 pe banca celor de la Unirea Urziceni.

În schimb, UTA a adunat al patrulea punct sub comanda lui Ionuț Badea, după ce în runda trecută a regăsit gustul victoriei. Cu această remiză surprinzătoare (pentru pariori cel puțin) UTA a adunat 32 de puncte și este pe locul 10 în clasament.

FAZELE IMPORTANTE ALE MECIULUI

Centrare Florin Ștefan în minutul 14, reluare din alunecare a lui Neguț, intervenție bună a lui Iacob. UTA a ripostat cu 7 minute înainte de pauză, când  Otto Hindrich a avut o dublă paradă la reluările din câția metrii ale lui Dangubic și Laukzemis.
Partea secundă a început cu o bară în minutul 46 la execuția lui Neguț, iar a doua ocazie mare din partea secundă a venit în minutul 61: șutul lui Adrian Păun a fost respins de Iacob în bara laterală, de unde a ricoșat în brațele acestuia. În minutul 67, UTA a beneficiat de o lovitură liberă indirectă din interiorul careului gazdelor, după ce Otto Hindrich a reținut balonul trimis înapoi de Cristian Manea. Batha a executat, dar Florin Ștefan a respins de pe linia porții. Miculescu a mai avut un șut ce a trecut aproape de poartă, iar pe final Deac a reluat imprecis.
Din păcate, Miculescu a primit ușor un cartonaș galben la o lovitură liberă ușor acordată clujenilor și va rata meciul cu Dinamo.

FORMAȚIILE și BRIGADA DE ARBITRI

CFR Cluj: Hindrich – Manea, Graovac, Burcă, Fl. Ștefan – Deac, Boateng, Itu – Neguț, Debeljuh, Sacko. Au mai evoluat: Bordeianu, Păun, Petrila, Sergiu Buș.

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Shliakov – Isac, Batha – Roger, Miculescu, Dangubic – Laukzemis.

Au mai evoluat: Otele, Vorobjovas, Baravykas, Medjimorec.

Arbitru: Sorin Costreie / Asistenți: Daniel Mitruți și Imre-Laszlo Bucsi