Elevii lui Botiș au stabilit un scor record

comunicat de presa

Elite Under 16

Elevii lui Sorin Botiș s-au distrat  cu cei de la LPS Banatul Timișoara, lanterna roșie a campionatului. La capătul unui meci dominat categoric de arădeni, s-a înregistrat, probabil, scorul campionatului. UTA s-a impus cu 29-0. Totul a început în minutul 2, când Bădău a deschis scorul. A urmat o perioadă de zece minute de liniște, iar din minutul 14, când Nica a făcut 2-0, a început ”ploaia de goluri”. S-a înscris la intervale scurte de timp, iar până la final s-au trecut pe lista marcatorilor:  Purdescu (1), Pârvănescu (2), Olăroiu (2), Busu (6), Maghiar (1) și Buză (1). Bădău a marcat în total 4 goluri, iar Nica 12.

UTA: Hudiștean – Purdescu, Murgu, Roman, Buză, Olăroiu, Pârvănescu, Bădău, Curtuiuș, Nica, Blaga.

Au mai jucat: Bercea, Busu, Neaga, Maghiar și Palcu.

Elite Under 19

Academia UTA a jucat în deplasare la Miercurea Ciuc,  împotriva celor de la Csikszereda. A fost un meci în care arădenii au avut mai mult posesia, chiar și ocaziile mai mari, dar gazdele au fost mai pragmatice. După 0-0 la pauză, în repriza secundă Sarkozi a comis un penalty din care cei de la Csikszereda au deschis scorul. Mercioiu a fost cel care a restabilit egalitatea pe tabelă. După ce UTA s-a jucat cu ocaziile, gazdele au profitat de o neînțelegere a arădenilor la un corner și au înscris pentru 2-1 în minutul 80.

UTA a început cu Blaga – Bortiș, Bota, Opriș, Codrea, Sarkozi, Serăngău, Mihai, Mercioiu, Ekmecki, Kiss.

Elite Under 17

Nici trupa lui Bogdan Oneț nu a reușit să se întoarcă cu puncte de la Miercurea Ciuc. Juniorii U17 ai celor de la Csikszereda s-au impus cu 4-0 în partida cu arădenii, din cadrul etapei cu numărul opt a Ligii Elitelor U17.

UTA: Malița – Anisorac, Funkenhauzer, Vermeșan, Iurasciuc, Ronai, Covaci, Manoilă, Pașcalău, Pop, Bokse.

Week-end-ul viitor, Academia UTA primește vizita celor de la ACS Kids Tâmpa Brașov pentru meciurile din Liga Elitelor U17 și U19. Cei de la U16 vor juca în deplasare la Ripensia Timișoara.

Etichete: academia UTA, sorin botis