Elevii lui Ionuț Popa au încheiat meciul în defensivă dar au câștigat toate punctele. UTA – Mioveni: 2 – 1

uta

UTA  – CS Mioveni 2 – 1 (1 – 0)

UTA: Orlic – Manea, El Hasni, Benga, Copaci – Enescu, Coulibaly – Costin, Miculescu, Stahl – Rus. Au mai evoluat: D. Popa, Oprea. Isac (debut în liga a II).
Mioveni: Croitoru – Kilyen, Celea, Burnea, Alexe – Lazăr, I. Năstăsie – Rădescu, Al. Popescu, Ayza – Balint. Au mai evoluat: Coșereanu, Al. Neagu, Drugă
Arbitri: Vladimir Nagy (Aiud) – Călin Cimpoieru (Lugoj), Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea). Rezervă: Aurel Vărzan (Timișoara).
Observatori FRF: Zaharia Ciev (Timișoara) și Radu Bîtea (Oradea).

Ultima etapă a turului în liga secundă de fotbal a fost programată astăzi, când pe arena Motorul, UTA a primit vizita celor de la CS Mioveni, echipă aflată în partea superioară a clasamentului. Petra și Janos nu mai fac parte din planurile lui Ionuț Popa. Pe o vreme închisă și rece doar 300 de spectatori au dorit să asiste la evoluția elevilor lui Ionuț Popa. UTA a avut mai mult inițiativa încă din primele minute dar atacurile au fost finalizate slab. În minutul 16 Rus a tras slab din careul mic, apoi șutul lui Enescu a trecut puțin alături de poartă. Tot Enescu a tras în minutul 25 puțin alături de poartă. Pe acest fond de joc, ocaziile au fost doar la poarta argeșenilor și UTA a deschis scorul în minutul 32. După golul arădean, la numai cinci minute oaspeții și-au trecut în cont prima ocazie, șutul lui Popescu a fost respins de Orlic până la Lazăr care a reluat peste poartă din numai un metru! Până la pauză notăm o ocazie a lui Enescu.
În parea secundă tot UTA a înxeput mai ofensiv, Manea a reluat cu capul din cinci metri putin alături. După o oră de joc UTA nu prea a mai pus probleme în ofensivă permițând oaspeților să dețină posesia, dar UTA a dat lovitura pe contră. În minutul 78, Miculescu a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. Două minute mai târziu, oaspeții obțin un penalty în urma unui contact între Coulibaly și Rădulescu. După golul ce a redus din diferență, doar două intervenții ale lui Orlic la șuturile lui Rădulescu au păstrat punctele la Arad. Două etape din retur sunt programate tot în acest an.

Minutul 32, Miculescu l-a servit foarte bine pe Cipri Rus care a înscris din careul mic pe lângă portar, 1 – 0.
Minutul 77, o contră pornită în doi de la Cipri Rus și Costin se încheie cu șutul lui Rus pe colțul lung 2 – 0.
Minutul 88, penalty executat puternic de Balint în stânga portarului, 2 – 1.

Foto/video: uta-arad.ro

Etichete: Ayza, cipri rus, CS Mioveni, Ionut Popa, UTA
Dacă tot are sediu nou, POLIȚIA Orașului Sântana are și infractori noi: doi puștani i-au furat CANAPEAUA din sufragerie unui „concitadin”
Prima etapă a programului național de selecție pentru COPII GIMNAȘTI „Hai cu noi în țara campionilor!”