EȘEC la scor pentru fetele de la FCC Arad

antrenor baschet 2

Se pare că totul pleacă de la diferența de buget cel al sătmărencelor net superior, în comparație cu cel al echipei pe Mureș, analizând la prima vedere.

Istoria meciului din semifinale de baschet feminin s-a scris încă de la pauza mare, când tabela indica 52-31,s-au pus apoi peste 30 de puncte după sfertul trei, 77-45!  Trupa lui Bogdan Bulj a câștigat  la limită în ultimul sfert. O victorie categorică a CSM-ului, scor final 83-55 (30-16, 22-15, 25-14, 6-10). Este a treia victorie din tot atâtea meciuri directe cu arădencele în această stagiune. Deși fiecare meci ar trebui să aibă istoria sa, începând cu cel de azi programat  de la ora 19, impresia este că FCC-ul nu se poate ridica la nivelul unui adversar mult mai puternic. Indiferent de rezultatul de , azi semifinala se va mai muta  la Arad cel puțin pentru un  meci, programat luni, 26 aprilie, de la ora 18. În cealaltă semifinală, ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a învins-o cu  93-60 pe CSU Olimpia Brașov.

Satu Mare: Bright 22, Cuic 20 , Solopova 17, Goss 12, Kilin 5, Podar 5, Popescu 2, Huţanu. Rezerve: A.Pop, Bota, Szmutku, Neagu.

Arad: Poole 14 (3×3), Hadzovic 12, Beadle 9, Akathiotou 6, Armanu 5 , Fodor 3 , Ardelean 2, Nagy 2, Karakasevic 2, Lipovan. Rezerve: Spinean şi Rotariu.

Arbitri: Andras Stretea, Vlad Potra, Laszlo Bukuresti. Observator: Radu Vaida.

Etichete: bogdan bulj, CSM