FCC Baschet Arad a evoluat bine la „Diplomat Cup” în Slovacia

diplomat cup

FCC Baschet Arad a participat în weekendul ce a trecut la turneul amical Diplomat Cup, eveniment desfăşurat în Slovacia. Arădencele au avut două prestaţii bune, dătătoare de speranţe pentru începutul oficial din noul sezon al baschetului feminin românesc. Acestea au cedat greu în primul meci, elevele antrenate de Mudreša şi Bondor au arătat un joc bun în compania deţinătoarei la zi a trofeului Ligii Europei Centrale, Piestanske Cajk.

Un duel echilibrat aproape pe parcursul întregii perioade, chiar cu arădencele la conducere (4 puncte avans) în sfertul 3. Gazdele de la Piestanske au întors soarta întâlnirii în ultima parte a jocului, asta şi pe fondul unui start ezitant de sfert 4 pentru echipa noastră (fără punct marcat în primele trei minute). Marta Fodor a resimţit dureri la gambă şi nu a fost folosită în acest meci, în timp ce Alexandra Rotariu nu a făcut deplasarea. Sârboaica Brankica Hadzovic a fost desemnată de organizatori, jucătoarea partidei.

Piestanske Cajky – FCC Baschet Arad 70-64

Pentru arădence au punctat: Webb 18 puncte, Hadzovic 13, Karakasevic 11, Akathiotou 10, Inkina 10 şi Ardelean 2.

Jocul cu numărul doi din Slovacia a avut nevoie de o repriză de prelungiri pentru a-şi cunoaşte învingătoarea. Arădencele au cedat la limită, într-un joc în care sârboaica Brankica Hadzovic a fost desemnată din nou MVP, iar la finalul partidei, a fost aleasă şi jucătoarea turneului. La capătul timpului regulamentar, tabela indica 63-63. Maghiarele  au fost mai inspirate în perioada suplimentară, iar victoria le-a surâs.

BEAC Budapesta – FCC Baschet Arad 72-71

FCC Baschet Arad: Hadzovic 33 de puncte, Karakasevic 8, Webb 7, Inkina 7, Akathiotou 5, Ciotir 4, Pop 3 și Bartok 2.

La finele acestei săptămâni gruparea arădeană își prezintă lotul pe teren propriu în meciul cu PEACS Pecs, programat sâmbătă 21 septembrie, ora 18.

Etichete: BEAC Budapesta, Brankica Hadzovic, fcc baschet arad, Piestanske Cajky
Florin Tripa: „Primele plăţi pentru câştigătorii Start-Up Nation 2018 vor fi făcute săptămâna viitoare”
Un nou caz de CORUPȚIE CRIMINALĂ la Spitalul Județean Arad: o infirmieră de 37 de ani a suferit un Accident Vascular Cerebral duminică, în timp ce se afla și la SERVICIU, și în CONCEDIU MEDICAL… „pe barba asistentei-șef de la CHIRURGIE”