FCC Baschet Arad a pierdut în meciul de prezentare

icim prezentare

FCC Baschet Arad – PEAC Pecs 49-60 ( 17-22, 10-11, 4-16, 18-11)

FCC Baschet Arad a cedat partida de prezentare înaintea startului noului sezon din baschetul feminin românesc. Galben-albastrele au fost învinse cu 49-60 de componentele formaţiei maghiare PEAC Pecs.

O primă repriză echilibrată în Sala Polivalentă din oraşul de pe Mureş, cu un sfert doi bun făcut de echipa gazdă. Pauza mare nu le-a prins prea bine arădencelor, care au marcat doar patru puncte în sfertul cu numărul trei, iar învingătoarea duelului se ştia deja.

Practic, diferenţa s-a făcut la aruncările de două puncte, unde oaspetele au fost mai precise, cu un procentaj de 52.5%, faţă de doar 27.3% al gazdelor. Interesant este că la celelalte capitole (aruncări de trei puncte, recuperări, pase decisive şi interceptii), FCC a fost pe plus în duelul cu adversara. Marta Fodor, Veatriki Akathiotou şi Adela Mercea nu au evoluat în acest meci.  Pe banca tehnică a oaspetelor a stat și Petru Eleș fostul oficial al grupării arădene.

Au punctat pentru arădence: Webb 25 puncte, Karakasevic 7 puncte şi 11 recuperări, Ciotir 7, Inkina 6, Pop 2 şi Hadzovic 2.

Au punctat pentru Pecs: Bravard 27 puncte, Udodenko 13, Conwright 8, Wentzel 4, Hegedus 2, Habling 1 şi Kaposi 1.

Pentru FCC Baschet Arad urmează ultimul joc de pregătire din această toamnă. Arădencele se vor deplasa, sâmbătă viitoare, la Belgrad, pentru amicalul cu formaţia chineză, Shanghai Swordfish.

Etichete: Arad, baschet feminin, fcc baschet arad, Pecs
Andreea Mitu a câștigat TURNEUL INTERNAȚIONAL DE TENIS de la Arad chiar de ziua sa de naștere
Derby cu goluri multe la Sebiș; Pecica aduce toate punctele din deplasare în Etapa a V-a a Ligii a III-a, [REZULTATE / MARCATORI]