FCC Baschet Arad este la un pas de „Final Four” în Cupa României, după ce a trecut la Brașov de „Olimpia” cu 66 – 60

brasov icim cupa

Olimpia Braşov – FCC Baschet Arad 60-66 (23-18, 5-20, 16-9, 16-19)

FCC Baschet Arad a luat o opţiune serioasă pentru calificarea în semifinala Cupei României, ediţia 2019-2020. În prima manşă a sferturilor de finală din competiţie, arădencele s-au impus cu 66-60, pe terenul Olimpiei din Braşov.

Dacă în prima parte a jocului, sârboaica Pesovic s-a evidenţiat la gazde cu 12 puncte după nici 15 minute de joc, Aradul a replicat pe lista marcatoarelor cu nu mai puţin de şase jucătoare toate în intervalul de puncte 3-5.

Trioul Karakasevic – Webb – Akathiotou s-a descurcat excelent sub panoul advers, dar jocul colectiv de echipă a fost cel care a stabilit învingătoarea acestui duel.

Fară serviciile căpitanului Hadzovic (încă în recuperare), spaniolul Manuel Rodriguez a optat să înceapă partida cu acelaşi prim cinci folsit în ultimele două jocuri. Karakasevic a reuşit cea mai bună prestaţie personală din acest sezon, un double-double de zile mari: 18 puncte şi 19 recuperări. La pauza mare, arădencele aveau un avans de 10 puncte (38-28), diferenţă făcută prin cele cinci aruncări reuşite din afara semicercului.

După pauza mare, atacul “galben-albastrelor” nu a mai fost la fel de precis ca în prima parte, dar FCC-ul a păstrat, mereu, distanţa faţă de adversare. Repriza secundă a fost mai săracă în puncte pentru cele două formaţii, în special în debutul sfertului decisiv, când cele două adversare nu au mai găsit drumul spre coş. Braşovul s-a apropiat la 54-55 în minutul 36 cea mai mica diferenta după pauză,, dar rotaţia mai lungă a jucătoarelor folosită de tehncianul de pe banca Aradului s-a simţit. Cu o liberă transformată, cipriota Akathiotou a stabilit scorul final al întâlnirii. Returul acestui duel se va juca abia anul viitor, pe 15 ianuarie, la Arad.

„Am făcut un pas important, dar nu definitiv. Încă trebuie să jucăm 40 de minute împotriva unei echipe bune, dar sunt convins că ne vom descurca. Vom face tot posibilul pentru a învinge și să obţinem calificarea în Final Four. Mi-aș dori ca în meciul de la Arad, echipa mea să poată avea aceeași energie pe care Brașovul a avut-o astăzi, cu ajutorul fanii ei. Ar fi de mare ajutor!” a concluzionat, Manuel Rodriguez.

Braşov: Pesovic 16 puncte, Amanu 13, D. Zubac 13, Williams 8, N. Zubac 5, Nagy 3 şi Al Ash Hab 2.

FCC Arad: Karakasevic 18, Webb 14, Akathiotou 13, Fodor 9, Ciotir 5, Ardelean 4 şi Mercea 3.

Sursa: pagina oficială a FCC

Etichete: baschet feminin, FCCArad, hadzovic final four, Manuel Rodriguez, olimpia brasov