FCC Baschet Arad – Universitatea Cluj Napoca 55-68 ( 11-17, 19-15, 19-16, 6-20)

Arad: Hadzovic 13 puncte, Beadle 12, Fodor 10, Nagy 8, Karakasevic 7, Ardelean 3 şi Armanu 2.

Cluj: Timbilla 19 puncte, Campbell 12, Polacek 12, Uiuiu 10, Chis 5, Fleser 5, Popovici 3 şi Stoica 2

Debut cu stângul:

La început de săptămână  desfăşurat primul meci oficial de baschet jucat în România după aproape opt luni de pauză cauzată de pandemia de COVID-19. În Grupa B a Cupei României, ediţia 2020-2021. FCC Baschet Arad a debutat cu stângul în noul sezon, după un ultim sfert unde “galben-albastrele” au marcat doar şase puncte în confruntarea cu U Cluj.

Arena de Baschet din Bucureşti a oferit un duel echilibrat în prima parte, unde lipsa jocurilor oficiale s-a resimţit drastic în evoluţia combatantelor din această după-amiază. În formula de start gândită de sârbul Bogdan Bulj şi-a făcut loc doar o singură noutate făţă de precedentul sezon: Hadzovic – Fodor – Armanu – Ardelean – Karakasevic.

Partida a consemnat o premieră în baschetul românesc și anume folosirea arbitrajului video. Oficialii întâlnirii au întors decizia după ce au consultat imaginile oferite de sistemul Keemotion. Inițial aceștia au dictat greșeală anti-sportivă la faultul comis de Andreea Fleșer asupra lui Brankica Hadzovic, însă după ce au consultat imaginile video au revenit asupra deciziei inițiale, considerând că intrarea lui Fleșer a fost un fault de joc.

După un început mai bun (5-1 în minutul 3), FCC-ul a cedat conducerea pe tabelă, iar adversarele au încheiat primul sfert în avantaj, 17-11. Până la pauza mare, jocul arădencelor a început să funcţioneze în atac şi au reuşit să întoarcă balanţa de pe tabelă în favoarea lor, scor 39-38. Ecartul de puncte s-a mărit şi mai mult în debutul sfertului 3, iar în minutul 36:30 al partidei s-a înregistrat şi cea mai mare difirenţă de puncte (44-36). De aici, ceva s-a rupt în evoluţia formaţiei antrenate de Bogdan Bulj. Pe fondul unei prestaţii dezamăgitoare pe faza ovensivă, FCC Baschet Arad a mai izbutit să marcheze până la finalul meciului doar 11 puncte, timp în care a primit nu mai puţin de 32 de puncte. S-a terminat 68-55 pentru Universitatea Cluj-Napoca, iar “galben-albastrele” au început noul sezon cu o înfrângere drastică.

Primul succes

După un joc mai puţin inspirat în partida de ieri, arădencele s-au revanşat în faţa suporterilor şi au avut o prestaţie mult mai bună, în special în ofensivă. FCC-ul nu a mai repetat sincopa din sfertul cu numărul trei din jocul cu U Cluj şi au tranşat partida în favoarea lor.

Primele 10 minute ale partidei desfăşurate în Arena de Baschet din Capitală au fost marcate de ratări și mingi pierdute ușor, lucruri ce au contribuit la numărul mic de puncte marcate de către cele două combatante. Următoarele sferturi au fost controlate, în mare parte, de formaţia pregătită de sârbul Bogdan Bulj. Jocul bun sub panou făcut de americanca Angela Beadle (principala marcatoare a partidei cu 20 de puncte) a făcut ca diferenţa de pe tabelă să fie una constantă de plus 10 puncte pe durata întâlnirii.

Finalul jocului a adus şi cea mai mare diferenţă de puncte înregistrată în cele 40 de minute de joc, după ce constănţencele au reuşit contra-performanţa de a nu mai marca niciun punct în ultimele 4 minute ale disputei. O victorie pe deplin meritată pentru FCC Baschet Arad, prima în noul sezon baschetbalistic din România.

Phoenix CSU Simona Halep Constanţa – FCC Baschet Arad 51-77( 6-13, 20-27, 19-17 şi 6-20)

Constanţa: Mcdonald 18 puncte, Stewart 9, Beldian 7, Fota 5, Vati 4, Nagy 3, Foto 3 şi Mititelu 2.

Arad: Beadle 20 puncte, Fodor 15, Hadzovic 11, Armanu 9, Karakasevic 8, Mîrne-Nagy 6, Ardelean 5 şi Akathiotou 3.

De la ora 15:00, azi, arădencele vor întâlni Olimpia CSU Braşov, în încercarea de a obţine calificarea la turneul final al Cupei României, ediţia 2020-2021.

Etichete: baschet, constanta, csu brasov, fcc baschet arad, Universitatea Cluj Napoca
S-a constituit asociația „Gai – Cartierul Nostru” – un exemplu care merită aplicat în tot orașul!