FCC ICIM Arad a reușit o prestație bună în partida cu Municipal Târgoviște

icim 222

Municipal Tîrgoviște  – ICIM Arad 71 – 63

Cândva această confruntare era una de tradiție în finala campionatului național de baschet feminin, acum a fost un simplu meci de clasament, penultimul joc oficial din acest an. Gazdele s-au impus cu scorul de 71 – 63 la capătul unui joc echilibrat, deschis cu multe punte marcate. Numele echipei câștigătoare a fost decisă de jucătoarele de pe banca de rezerve, gazdele având un plus de valoare la acest capitol în vreme ce gruparea arădeană promovează jucătoare tinere și foarte tinere. După primele 10 minute de joc scorul a fost în favoarea arădencelor care au început mai bine 15 – 19. La jumătatea confruntării scorul a fost 39 – 31 în favoarea gazdelor. Sfertul trei a fost unul echilibrat atât în teren cât și pe tabelă (15 – 15) cu ceva mai puține realizări de ambele părți, La fel s-a întâmplat și în ultimele 10 minute ale jocului (17 – 17). De la gazde s-a remarcat Ancuța Stoenescu cu 18 puncte, ex arădeanca s-a retras recent din echipa reprezentativă în vreme ce din echipa arădeană Hadzovic a reușit 26 de puncte. Să mai spunem că gruparea arădeană a arătat bine și în meciul desfăsurat la finele lunii trecute FCC ICIM Arad a reușit o prestație bună pe terenul liderului neînvins din Liga Națională. Galben-albastrele au ținut în frâu campioana României, dar finalul le-a aparținut gazdelor. Sepsi SIC Sf. Gheorghe s-a impus cu 68-58. A fost rezultatul identic cu cel din tur, când covăsnencele câștigau luna trecută la Arad, tot cu 68-58. La finele acestei săptămâni, la Arad vine ocupanta locului secund în clasament, Olimpia Brasov.

Etichete: ancuta stoenescu, icim, olimpia brasov, Sepsi Sf. Gheorghe, tirgoviste
ALEX SAVIANU de la Top Fighters Club Arad – locul I câștigat prin KO în repriza a doua la DANGER SUPERFIGHT Timișoara