FCC ICIM Arad s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României

brasov icim

FCC ICIM Arad a obținut sâmbătă seară biletele pentru sferturile de finală ale Cupei României, ediția 2018-2019. Galben-albastrele merg mai departe ca învingătoare, cu 136-135 la total.

Olimpia CSU Brașov s-a impus în retur cu 74-66, pe sferturi: 15-8, 15-24, 16-21 și 28-13.

Cu un avantaj de 9 puncte luate în tur după victoria cu 70-61, arădencele au început mai relaxate disputa de sub Tâmpa. Gazdele s-a distanțat rapid la 9 lungimi, 28-19 în minutul 14 al confruntării. A urmat o perioadă în care Olimpia CSU nu a mai izbutit să găsească drumul spre coșul advers timp de 4 minute. Echipa noastră a răspuns cu un run de 11 puncte și a preluat pentru prima dată conducerea pe tabelă, 30-28 cu 2 minute până la pauza mare. Arsenic de la gazde a egalat și americanca Burdgess a stabilit scorul la jumătoarea partidei, 32-30 pentru ICIM.

A urmat o repriză secundă în care ambele combatante au avut o evoluție oșcilantă, cu distanțări la 8-9 puncte pe tabelă, dar pentru puțin timp. Cu biletele deja acontate pentru turul următor, galben-albastrele au tratat finalul de meci destul de ușor. La scorul de 66-63 pentru FCC ICIM, gazdele de la Olimpia au realizat 9 puncte consecutiv pentru a stabili și scorul final al întâlnirii: 74-66 pentru brașovence.

A fost un meci disputat cu multe răsturnări de scor, asta și datorită faptului că am încercat mai multe formule de joc. Scopul nostru era calificare, noi având un avantaj de 9 puncte de la Arad. Am folosit și acest meci pentru a pregăti etapele ce urmează din Liga Națională. Felicit fetele pentru calificare pentru că am întâlnit un adversa dificil,” ne-a declarat antrenorul formației arădene, Miljan Medved.

Pentru ICIM Arad au punctat: Ardelean 14 puncte, Burdgess 13, Dzombeta 10, Hadzovic 10, Mercea 8, Ciotir 5, Fodor 4 și Bartok 2 puncte. Per total, FCC ICIM Arad a câștigat dubla manșă cu 136-135 și merge mai departe ca învingătoare în turul următor al Cupei României. Sferturile de finală se joacă în 27 februarie și 6 martie. Tragerea la sorți va fi luni, 1 octombrie. Final Four-ul acestei ediții se va disputa în perioada 30-31 martie.

Până atunci, urmează debutul în campionat, arădencele se vor deplasa la Satu Mare pentru prima etapa, programată în 6 octombrie.

Articol asociat:

FCC ICIM Arad – Olimpia Brașov: 70-61 în meciul tur al primei faze din Cupa României