Fetele au pierdut sub Tâmpa și trebuie să învingă acasă. Olimpia Brașov – ICIM Arad: 73 – 66

dsc 01611

La Sala Sporturilor „D. P. Colibași”, Olimpia CSU Brașov a câștigat vineri seară prima partidă a duelului cu ICIM Arad, din sferturile de finală ale Ligii Naționale la baschet feminin. Gazdele porneau favorite pe calculul hârtiei, însă pe parchet a rezultat un meci de mare luptă. Arădencele au început mai bine și după primul sfert scorul a fost 17 – 21. Nu la fel au stat lucrurile în sfertul secund, când fetele lui Calancea au avut un ușor avantaj cu o defensivă mai bună și au câștigat sfetul cu 19 – 12 36 – 33, era scorl la pauza mare. În primul sfert de la reluarea partidei după pauza mare, gazdele și-au mai trecut în cont un avans de câteva puncte (21 – 14). Ultimul sfert a revenit arădencelor la o diferență de un coș 16 – 19. A fost o partidă jucată cu garda jos, asta rezultând și din numărul mare de puncte realizate de cele două combatante.  Capitanul Branika Hadzovic a fost principala realizatoare a echipei de pe Mureș, din păcate  colegele s-ale nu au reușit săi ofere un cadou, Hadzovic și-a sărbătorit de curând alături de colege și fani ziu de naștere.CSU conduce cu 1-0 la general în seria care se joacă în sistemul cel mai bun din trei meciuri.

A doua partidă a seriei va avea loc marți, la Arad. Dacă va fi nevoie, meicul decisiv se va disputa vinerea viitoare, la Brașov. Arădencele au nevoie de o victorie în următorul meci din sala „Victoria”

Olimpia: Higgins 26 p, Handford 14, Radovic 14, Irimia 13, Pesovic4  și Dumitrache 2.

ICIM: Hadzovic 18, Ferenczi 11, Coker 10, Poole 10, Nagy 8, Tavic 5, Wingate 4.