[FOTBAL] Ploaie de goluri în primul amical al UTA-ei

curtuius

Adrian Mihalcea și colaboratorii săi au pus punct primei săptămâni de pregătire prin amicalul cu divizionara D Șoimii Șimand. A fost 6-3 pentru UTA, (2-2), cu goluri roș-albe semnate de Stahl, Curtuiuș, Ajrullahu, Roman, Toma și Iuga.. Mihalcea a împărțit lotul utist în câte o echipă pe repriză, pe teren apărând toate achizițiile verii, cu excepția lui Branko Grahovac, menajat după lunga deplasare pe care a făcut-o ieri din Bosnia. Trupa arădeană a fost dispusă într-o așezare nouă, 1-4-1-4-1, și, în ciuda căldurii sufocante, a arătat poftă bună de joc.

UTA repriza I: Mara – Covaci, Manea, Ciucă, Dinculescu – Asani – Costin, Grigorie, Prună, Stahl – Curtuiuș.

UTA repriza II: Mara – Polgar, Adili, Iuga, Burlă – Tănase – Strătilă, Toma, Jorza, Ajrullahu – Roman. Cuedan și Bicher (junior de 17 ani din Republica Moldova) și-au mai făcut apariția în efectiv, primul oferind un assist la ultimul gol, din lovitură de colț. Curtuiuș (foto) a fost omul acestui prim meci de verificare. De luni până vineri, utiștii se pregătesc la Arad, apoi pleacă cantonament la Mallnitz. Pe pământ austriac se va disputa un amical, iar Mihalcea a anunțat că-și dorește încă trei confruntări la întoarcere.

Așa s-a marcat pentru UTA:

Minutul 6; Curtuiuș a scăpat în careu singur, i-a așezat balonul în lateral lui Stahl, care a marcat simplu din 6 metri, 1-0.

Minutul 45; Covaci acțiune personală cu asist pentru Curtuiuș, finalizare cu exteriorul pe colțul lung. 2-2.

Minutul 50; Strătilă  a pătruns în centru, a fost blocat în mometul șutului. Ajrullahu a urmărit și a înscris cu stângul din 14 metri pentru egalare 3-2.

Minutul 60, fază prelungită de atac, mingea a ajuns la Dan Roman, care a plasat un șut cu stângul din 16 metri, 4-2.

Minutul 82; Toma a înscris din demi-voleu, de la 15 metri, mingea atingând și bara din stânga lui Șoltezs, 5-3.

Minutul 85; fază fixă, Cuedan a bătut un corner de pe stânga, iar Iuga a înscris cu latul piciorului stâng, din  mijlocul careului 6-3.

Etichete: Arad, curtuius, fotbal Șoltezs, mihalcea, UTA
[FOTBAL] Branco Grahovac este noul portar al FC UTA
[HIP HOP NEWS] Meci egal între polițiști și interlopi, „eroul” de Vărcuș și „Bad Boy Mârza”