SPORTURI

Gala Sportului Arădean: Dana Dodean a strălucit și în acest an, iar Cosmin Krupla a produs surpriza

 

Un lucru obișnuit ca în fiecare an în luna decembrie oficialitățile locale să premeze sportivii anului, echipele și oamenii de sport implicați în obținerea de rezultate notabile.

Gala Sportului Arădean a stabilit clasamentul pentru acest an

1.Cosmin Krupla (haltere, CS Municipal Arad), Daniela Dodean Monteiro (tenis de masă, CS Municipal Arad) – aceasta a primit și titlul de  „Cetăţean de Onoare” al Aradului, pentru excepţionala sa carieră.

3. Zsofia Meszar (gimnastică aerobică, CS Universitatea Arad)

4. Daniel Ţavoc ( gimnastică aerobică, CS Universitatea Arad)

5. Dorina Tofan (haltere CS AMEFA Arad)

6. Roxana Bîrcă (atletism, CS Universitatea Arad)

7. Tiberiu Donose ( haltere, CS AMEFA Arad0

8. Andrei Barbul (lupte greco-romane, CS Astra Arad)

9. Cristina Simion (atletism, CS Universitatea Arad)

10. Luca Joldea (tir, CS Municipal Arad)

Alte premii speciale:

Echipa anului: CS Astra Arad (lupte greco-romane)

Clubul anului: CS Universitatea Arad

Managerul anului: Ovidiu Şerban (CS Universitatea Arad)

Antrenorul anului: Adrian Jigău (CS Municipal Arad)

 Pentru întreaga carieră: Spiridon Stanciu (lupte greco-romane, CS Astra Arad), Dan Moraru (baschet, FCC Baschet Arad), Mihai Telechi (judo, CSȘ Gloria Arad)

 Descoperitori de talente: (Sebastian Lucaci, înot, CSȘ Gloria Arad); Ioan Coste (lupte greco-romane, CSȘ Gloria Arad), Ramona Haidu (gimnastică aerobică, CS Universitatea Arad)

Bursa Eugen Roman: Darius Enea (haltere, CS AMEFA Arad)

Laureaţii anului: Carolina Szabo (judo, CS Universitatea Arad), Sorin Mâneran (atletism, CS Universitatea Arad). Andreea Popescu (înot, CS Municipal Arad).

Premii speciale cu bani: Echipa de înot masters CS Municipal Arad, Echipa şah Vados Arad, Adrian Meseşan (karate, Tiger Club Arad), Robert Cristian Czikus (ciclism, CS Voinţa Arad); Mara Guler (atletism, CS Universitatea Arad), Mara Oprea (Special Olympics).

Premii speciale fără bani: Alexandru Stoian şi Gheorghe Muscă (dragon-boat, CS Municipal Arad), CS ProVolei Arad (preşedinte Radu Sabău); HC Beldiman Arad (anrenori George şi Adriana Beldiman); AFC UTA.

Sport Școlar

Echipa de șah (clasa a VII-a C): Iulian Anghel, Rareș Pragai, Sonia Varga, David Nicodim.

Atletism: Maria Cornea. Profesori îndrumători: Marius Cirin și Francisc Schmidt

UTA a fost la rândul ei  răsplătită la Gala Sportului Arădean ne referim la echipa de fotbal „Campioană de toamnă în drumul spre Liga 1”. Titlul a fost ridicat de Codru Grădinariu, managerul clubului fanion al Aradului. Din sală nu au lipsit Alexandru Meszar și Cristi Păcurar.

Cosmin Gherman, 17 decembrie 2019 8:59