Gimnastele de la RITMICĂ s-au remarcat la Cupa „Sportul Studenţesc”

ritmic

O delegaţie a secției de gimnastică ritmică de la CSM Arad, formată din 11 gimnaste cu vârste cuprinse între 6 şi 15 ani, a participat recent, la București, la prima competiție la nivel naţional din 2021, dotată cu trofeul Cupa “Sportul Studențesc”. Au concurat sportive de la 12 cluburi din ţară. Elevele antrenate de Daniela Chiriac și Tatiana Novikova, ajutate de Flavia Micula, au performat cu noile exerciţii şi au făcut o primă repetiţie utilă înaintea întrecerilor importante din acest an. La categoria 6 ani, mezina lotului, Elena Tătar a ocupat primul loc, la categoria 7 ani, Mara Cercel a terminat pe şase, junioara III Kaitlyn Varga a câștigat competiția la categoria ei de vârstă, junioarele II născute în 2010, Teodora Iovănaș (cat.A) și Cătălina Ciuliac Cătălina (cat.B), au ocupat locul 6 la individual compus, Iovănaș obţinând şi un loc 2 la coardă, junioara II născută în 2011 Vanessa Varga s-a clasat pe locul 7 la individual compus, dar și pe locul 4 la cerc și măciuci.

CSM Arad a avut în concurs 11 sportive, cu vârste între 6 şi 15 ani

Aflate în primul an de juniorat, Carina Crainic, Karina Kuncz și Andra Crainic, au urcat pe podium la individual compus, prima pe a doua treaptă, iar următoarele pe a treia. Carina Crainic a câștigat concursul la minge și panglică, Kuncz a ieșit pe doi la minge și pe 4 la măciuci, iar Andra Crainic s-a ales cu argintul la cerc și la măciuci. Tot în primul an, dar la categoria senioare, Alenia Biringer și Alexandra Nironca s-au clasat pe 2, respectiv 3, la individual compus, cerc și minge. Vă reamintim că Daniela Chiriac și Tatiana Novikova sunt și antrenoarele lotului olimpic de ansamblu junioare al  României, cu „cartierul general” la Arad.

Etichete: Andra Crainic, Carina Crainic, csm arad, Karina Kuncz