ICIM Arad – Sepsi: 58 – 82. O lecție aspră de la campioane, pe final de an

icim arad 1

ICIM Arad – Sepsi: 58 – 82

În ultimul joc oficial al anului, baschetbalistele de la ICIM au primit vizita campioanei Sepsi Sf Gheorghe. O confruntare ce se anunța cea mai dezechilibrată din istoria confruntării celor două combatante.
Campioana a fost condusă cu 6  – 2 după trei minute pe parchetul sălii sporturilor Victoria, dar fosta componentă Ane Marie Părău a reechilibrat scorul. La jumătatea primului sfert, arădencele aveau un punct avans 8 – 7. A Webb a evoluat bine pe parchetul arădean s a înregistrat un avantaj dublu pentru campioane 8 – 19, dar scorul primului sfert a fost 12 – 19.
Arădencele au punctat primele și în sfertul secund, fapt ce a contat mai mult pentru statistică. Cu cinci minute înainte de pauza mare, scorul a fost 18 – 30 în favoarea oaspetelor. Ultima parte a sfertului secund a fost mai echilibrată (20 – 20), scorul pauzei fiind 32 – 41. Primele puncte după pauză apațin jucătoarei Godri Părău. Oaspetele au apăsat puțin pe accelerator, iar așa cun se întâmplă de obicei, gruparea arădeană nu stă la fel de bine la capitolul rezerve: 40 – 54 arăta tabela în minutul 25. A fost apoi 42 – 62, cea mai mare diferență aproape de finalul sfertului trei, arădencele au realizat puțin peste 10 puncte în aproape 10 minute, 44 – 67, după trei sferturi de meci. Cu cinci minute înainte de ultimul fluier al arbitrului scorul a fost, 48 – 77.
Pasionații de baschet au fost prezenți pentru o reîntîlnre cu Părău și Stoenesc, astăzi adversare la Arad după o perioadă de glorie în care au scris istorie cu echipa galben-albastră.

ICIM: Ferenczi (6), Coker (3), Tavic 14, Hadzovic, Ciotir. Au mai evoluat: Nagy (9), Mercea (2), Poole (15), Wingate (9), Zidaru. Antrenor: Bogdan Bulj.
Sepsi: A. Godri Părău (13), Marshall (14), Webb (11), Kress (2), Neagu. Au mai evoluat: Huțanu (4), Kilin (3), A. Stoenescu (10), Kovacs (2), Fontaine (8), Hamilton (13), Dzankic (2). Antrenor: Z. Mikes.

Etichete: arad parau, baschet feminin, bulj, icim, sepsi, sfantu gheorghe, stoenescu, victoria
„Arta marţială DACAN sper să devină, în curând, ARTA SPECIFICĂ ROMÂNEASCĂ!” – Interviu cu maestrul arădean Bucher-Hajas Gabriel
Și-a uitat poșeta în stația de tramvai. Gestul frumos al unei femei a permis jandarmilor s-o înapoieze celei care a uitat-o

liga 3 frf

LIGA 3 | Cinci Doamne și toate cinci!

LIGA 3 – Rezultate etapa 17: Phoenix Buziaş – CS Socodor 6-3 Grancea 12,  Savu 13, 37, Românu 56, 83, Chistrugă 60 – Nicolescu 44/autogol, Ciornei 52, Mercioiu 70/penalty CSC Peciu…
razvan boita 1

Polițist arădean, vicecampion la Karate Kyokushin

La sfârșitul săptămânii trecute, în Oșorhei, jud. Bihor, s-a desfășurat Campionatul Național de Karate Kyokushin, pentru juniori și seniori. Răzvan Boita, agent de siguranță publică care își desfășoară activitatea la…