În amicalul cu Național Sebiș s-a înregistrat cel mai bun debut de meci pentru elevii lui Ionuț Popa

orlic

Național Sebiș – UTA 1 – 5 (1 – 3)

Sebiș:Dagău – Poștoarcă, Pîslaru, Dumitrache, Ciochină – Pintea, Ruță – Susan, Onțel, Mărgărit – Enciu

UTA: Orlic – Costin, Manea, Benga, Copaci – Oprea, Enescu – Cubleșan, Matei, Petra – D. Popa.

Arbitri: Dionisie Rus – Gabriel Hărduț, Denis Calnacov

Șase este cifra în dreptul amicalelor din această vară pentru UTA. Acest joc de la Sebiș trebuia să fie ultimul în agenda lui Ionuț Popa întrucât campionatul începe la începutul lunii august. Este foarte probabil să mai asistăm la un joc care  urmează să inaugureze arena Motoru, primarul Gheorghe Falcă a invitat Șoimii Lipova, cel mai probabil vinerea viitoare. Pe o căldură toridă UTA a controlat jocul de la Sebiș, a deschis repede scorul la o acțiune pornită de la Cubleșan, mingea a ajuns la Petra care a centrat pentu D. Popa care a reluat din apropiere, 0 – 1. Gazdele au egalat după numai șase minute la o greșeală a lui Manea, Enciu a recuperat mingea iar Susan a înscris cu un șut în diagonală de la marginea careului mare 1 – 1 UTA a revenit iar în avantaj în minutul 14 prin finalizarea lui Matei ca după numai un minut D Popa să ducă scorul la 3 – 1 pentru UTA. A fost cel mai bun început de meci pentru uta cu o medie de un gol la 5 minute, elevii lui Ionuț Popa înscriau cu precădere spre finalul jocului. UTA a fost mai prezentă în joc și mai putea înscrie pînă la pauză. În minutul 40 Petra a dat în minge după fluierul arbitrului, iar tehnicianul arădean la chemat pe bancă fără a introduce nici un jucător pînă la pauză. În partea secundă, UTA a intrat pe gazon în formula: Bodea – R. Iuga, Manea, Benga, Vădrariu – Coulibaly, Tănase – Stahl, Petriș, Janos – Al. Pop. La gazde a intrat Petculescu și portarul Jianu. Partea  a doua nu a mai adus așa de multe ocazii, totuși UTA a punctat ăn minutul 65 prin Al. Popa, 1 – 4. Dumitrache a făcut un henț în careu iar Manea a fructificat lovitura de pe punctul cu var, 1 – 5, în minutul 78. Pe final la UTA au mai evoluat Mohri Eisuke, Suslak și Dan. A fost ultimul amical al săptămânii prilej cu care a evoluat pentru prima oară timp de o repriză portarul Miroslav Orlic, (foto) austriacul în vârstă de 25 de ani și 1.90 cm înălțime.

Etichete: al popa, Falca, Ionut Popa, Național Sebiș, UTA