Janos a ratat ultima ocazie a meciului cu Petrolul. Ionuț Popa își dorea toate punctele

eb3a5261 fa57 4450 8fc9 40feab5bffbe

Petrolul – UTA 2 – 2 (1 – 1)

Petrolul: Tordai – Alb. Olaru, Antoche, Fl. Plămadă, Ţigănaşu – M. Chindriş, Danci – Șaim, L. Marinescu, Ştefănescu.Au mai evoluat: L. Cazan, N.Popescu, Grecu Antrenor: Octavian Grigore

UTA: Orlic – Manea, El Hasni, Benga, Copaci – Coulibaly, Enescu – Costin, Miculescu, C. Rus – D. Popa. Au mai evoluat: Petra, Janos,Oprea. Antrenor: Ionuț Popa

Arbitri: Florin Miron (București) – Sebastian Stoianov (Constanța), Vlad Bârleanu (București). Rezervă: Alexandru Tudor (București)

Observatori FRF: Zoltan Tamaș (Odorheiu Secuiesc), Dorinel Dincă (Călărași)
Un derby de tradiție ce a putut fi urmărit ieri seară și la TV a fost onorat cu multe goluri și un joc frumos. Gazdele au avut în cont pria semi ocazie dar șutul lui Șaim din minutul 5 l a găsit pe traiectorie pe Manea. Orlic a mai avut o intervenție în primele 10 minute de joc pentru ca gazdele să deschidă scorul două minute mai târziu. După golul petrolist, UTA putea să revină pe tabelă, Rus l-a lansat excelent pe Popa care din 7 metri atras slab și portarul a respingă  cu piciorul. Au urmat câteva minute de joc fără ocazi pentru ca în minutul 31 tot la poarta petrolistă să consemnăm ratarea lui Rus care a trimis cu capul mingea în bară după  centrare excelentă a lui David Miculescu. A venit apoi faza din minutul 35 ce a dus la eliminarea unui jucător petrolist, avea să fieultimul lucru notabil în prima parte a meciului deși UTA a avut mai mult posesia pe un teren mare.
Partea secundă a adus golul arădean, după o pasă cu călcâiul oferită de Miculescu pentru Rus. După golul din penalty au urmat momente de joc mai echilibrat, fără ocazii notabile. În minutul 70, gazdele au restabilit egalitatea,în urma unui penalty, Marinescu a tras defectos, dar a fost jenat de portarul Orlic și arbitrul a dictat penalty. După golul egalizator timp de zece minute nu s-a mai întâmplat nimic, apoi ambele echipe au forțat să dea lovitura. Mai întâi UTA în minutul 80,prin noul intrat Janos blocat în șapte metri de Olar ca mai apoi tot el să reia alături din 20 de metri în minutul 93. Olici a avut și el o intervenție în minutul 84 și a păstrat un punct în tolba arădenilor. Cu acest punct Petrolul a urcat pe primul loc, la egalitate cu Chindia. UTA e pe locul 10 și primește miercuri vizita celor de la Mioveni
Așa sa marcat:
Minutul 12; Ștefănescu a pătruns în careu, deși a fost talonat pepartea stângă a trimis mingea din 15 metri la colțul lung 1 – 0.
Minutul 35; Manea a pătruns în careu și a fost faultat din spate de Antocheși se dictează penalty și eliminare, Cipri Rus a restabilit egalitatea, 1 – 1.
Minutul 49; Rus a pătruns pe stânga a făcut o cursă solitară și a înscris pe lângăportar, 1 – 2.
Minutul 70, Arnăutu a tras pe mijlocul porțiiși a restabilit egalitatea, 2 – 2.

Etichete: Ionut Popa, janos, petrolul, UTA
Opt instituții au „predat”, la Pecica, unui număr de 400 de elevi…despre viață, pur și simplu
FALCĂ s-a ales cu o SCRISOARE DESCHISĂ DURĂ după ce și-a bătut, efectiv, joc de doleanțele investitorilor și muncitorilor din ZONA Industrială VEST