La capătul unui joc deschis, arădenii au luat toate punctele. Luceafărul Oradea – UTA 0 -1

213f6321 b7e3 4ec0 8e40 66bc8fbaf332

Luceafărul Oradea – UTA 0 -1 (0 – 0)

Luceafărul: Moga – Tînc, Oroş, Opriș – Mitrică, Preoteasa, Prejmerean, Ban – Vas. Pop, G. Paraschiv, Al. Dulca. Au mai evoluat: Lăsconi, Codoban, Gunie. Antrenor: Cristian Lupuț

UTA: Bodea – Costin, Manea, Benga, Copaci – Coulibaly, Enescu – Cubleșan, Matei, Vădrariu – Rus. Au mai evoluat: El Hasni, Oprea , StahlAntrenor: Ionuț Popa

Arbitri: Florin Mazilu (Satu Mare) – Florin Cozma, Andrei Roman (ambii Neamț) – Cristian Codrea (Maramureș)

Observatori: Zoltan Szekely (Maramureș), Daniel Sabău (Sălaj)

Rudna a șasea a ligii secunde la fotbal a adus la Sînmartin, confruntarea dintre Luceafărul Oradea și UTA.  Gazdele au avut o bună ocazie în chiar minutul doi, dar șutul lui Vasile Pop a trecut puțin pe lângă poarta căpitanului arădean de azi. același Vaile Pop a cerit un penalti în minutul 17 după un contact cu Benga, dar a fost sancționat de arbitru pentru simulare. Ocaziile notabile în prima repriză au fost puține. La jumătatea primei reprize, șutul lui Enescu după un corner executat de Vădrariu a trecut alături. Trecerea timpului a adus o echipă arădeană masată în defensivă încercând să dea lovitura pe contraatac. În minutul 37, Lasconi cere și el o lovitură de la 11 metri. Pe final Al Dulca mai trece o ocazie în contul gazdelor până la pauză. Partea secundă a început cu garda jos de către cele două combatante. În minutul 52, Paul Mitrică a șutat din mijlocul careului dar a reținut Bodea. UTA a cerut si ea penalty la căderea lui Costin. În minutul 60 Ciri Rus a preluat și a tras puțin pe lângă colțul scurt, în minutul următor șutul lui Lăsconi a fost deviat de Manea, lovitura de colț rămasă fără rezultat.  Claudiu Codoban a scăpat singur cu portarul dar din spate a fost blocat. În minutele 70 și 71, Cipri Rus și Manea acesta cu o lovitură de cap au finalizat puțin pe lângă poartă. După gol bihorenii au ripostat, Codoban a șutat greșit din poziție bună. Din minutul 90, Tînc a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. Un meci deschis dar și cu multe cartonașe galbene, UTA are șapte jucători avertizați. În runda următoare la Arad vine Academica Clinceni, liderul temporar al clasamentului. Cu 13 puncte, UTA și-a consolidat locul trei în clasament.

Minutul 75, Cristi Costin si Cipri Rus au combinat pe partea dreaptă, primul a centrat pentru Matei care a șutat de la 6 metri pe centrul porții, 0 – 1

„A fost un meci echilibrat, cu mai multă șansă de partea noastră în a doua repriză. A fost o dominare din partea gazdelor în prima parte, însă în repriza secundă am jucat noi mai bine. Până la urmă, rezultatul e important, avem trei victorii consecutive și acesta este un lucru pozitiv” a fost reacția scurtă a lui Ionuț Popa de la finalul întâlnirii

Etichete: Ionut Popa, liga a ii-a, luceafarul oradea, UTA
UTA e pe podium, dar nu se gândește la promovare și abordează timid meciul cu „Luceafărul” Oradea
Halterofila CSM Arad, Luciana Condurache (15 ani) a strălucit pe podium la „Naţionalele” seniorilor ce s-au desfășurat la baza AMEFA