Lamentări tardive: UTA acuză că nu a primit un penalty ce o putea readuce în joc

todea

UTA a început cum nu se putea mai prost mini-returul, deși după primele 45 de minute, misiunea era îndeplinită ca toate punctele să rămână la Arad (Șiria). În loc de 2-0 la pauză, s-a făcut la scurt timp de la reluare 1 – 1, iar apoi totul s-a năruit. „A fost un meci cu două reprize diferite. Chiar dacă nici în prima parte nu am avut o prestație foarte bună, am reușit să înscriem și să intrăm cu avantaj la pauză. Din păcate, repriza secundă a fost mult mai slabă și adversarul a reușit să întoarcă jocul. Au fost momente în care, poate, ne-am mulțumit cu 1-0 și de aici și prestația noastră mai precaută. Și la pauză am vorbit să păstrăm ritmul bun și un control al jocului, dar nu am reușit. A fost și schimbarea lor, cu Mihalcea, care a făcut diferența și care în numai în primele 5 minute deja a avut câteva faze prin care a creat panică în apărarea noastră. De acolo, jocul s-a cam rupt, iar după golul de 1-1 am căzut și mai mult și nu am mai reușit să revenim”, spune antrenorul Cristi Todea. Totuși,  a reclamat acel penalty refuzat în minutul 75, când David Popa nu avea nici un interes să cadă, iar arbitrul a refuzat un penalty. Dacă UTA primea ce merita și înscria, restabilea egalitatea și avea atuul moral sunt de părere oficialii arădeni. Până una alta, Academica o ține pe UTA în zona „nisipurilor mișcătoare”, iar programul următoarelor etape dă fiori. „Ne-am gândit și noi la acest lucru înainte de meci, adică la faptul că aveam mare nevoie de victorie azi, cu Clinceniul, ținând cont și de meciurile care urmează. Mergem la Mioveni, apoi o găzduim pe Hermannstadt, programul e greu. Trei puncte erau foarte importante pentru noi azi, dar, din păcate, nu am reușit să le obținem”, a adăugat „Dulăul”.

După pauză, am fost mult mai concentrați și jucătorii care au intrat au făcut diferența. Știam că întâlnim o echipă ca a noastră, aflată în reconstrucție, care va avea atitudine și ne va pune probleme. Cunoșteam și unii jucători de la UTA, jucători care puteau face diferența. Ne-am luat măsuri și se pare că a ieșit bine pentru noi. Sunt foarte mulțumit de a doua parte a jocului, deși chiar și în prima repriză am făcut lucruri bune, dar ne-a lipsit finalizarea”, a spus Ilie Poenaru.

Articol asociat:

Optimismul de acasă nu se potrivește cu meciul din târg! UTA – Academica Clinceni: 1 – 3

Etichete: Academica, clinceni, cristi todea, david popa, ilie poenaru, Siria, UTA
Textile House România – un lanț INTERNAȚIONAL de magazine unde găsești haine de firmă la cele mai mici prețuri posibile
[NOU] O a doua carmangerie specializată în comercializarea CĂRNII DE VITĂ se deschide în MICĂLACA