Marius Copil a pierdut în optimile de la Washington în fața lui Murray în tie-break-ul din „decisiv”

skysports murray copil tennis 4379135

Marius Copil a părăsit întrecerea de la Washington, după ce a fost învins cu greu de britanicul Andy Murray, în „optimi”. Aflat pe locul 93 ATP arădeanul ar fi putut obține victoria carierei, însă a cedat în fața lui Murray (832 ATP, fost număr 1 mondial), în tie-break-ul din „decisiv” , scor 7-6 (5), 3-6, 6-7(4).

Marius Copil a jucat de la egal la egal cu fostul număr unu mondial. Partida dintre cei doi a intrat în istoria întrecerii, deoarece s-a încheiat la cea mai târzie oră de la înființarea turneului, ora 03:00 (ora locală). Decisivul a fost un thrilller în sine, de peste o oră şi 10 minute. Copil a reuşit, în primă fază, să anuleze două mingi de break în game-ul cu numărul patru, Scoțianul a fost triplul câștigător de Mare Șlem și dublu campion olimpic, a revenit în circuit, după o accidentare care l-a ținut departe de teren vreme de un an. După ultima minge câștigătoare Andy a izbucnit în lacrimi, după 3 ore și două minute de joc. Românul l-a mai înfruntat o singură dată pe Andy Murray, la Madrid, în 2017, pe zgură, o suprafaţă care nu este pe placul niciunuia dintre ei.

A fost o victorie în minimum de seturi pentru britanic, scor 6-4, 6-3. Mai departe, în „sferturi” la Washington, Murray va evolua împotriva australianului Alex De Minaur (72 ATP).

Marius Copil a bătut deja doi jucători mai bine cotaţi decât el la Washington şi şi-a asigurat, astfel, prezenţa în optimile de finală ale competiţiei. În primul tur, arădeanul reuşise să îl învingă pe Mirza Basic, locul 83 în clasamentul ATP. Francezul Jeremy Chardy este chiar mai bine clasat, pe poziţia 43.

După acest turneu, arădeanul a urcat până pe locul 89.

Etichete: atp, copil, marius andy murray, Washington
POȘTA ROMÂNĂ: Până în 23 august se mai pot cumpăra titluri de stat din programul „Tezaur” – ediţia CENTENAR