Marius Copil rămâne în TOP 100 ATP

m copil

Novak Djokovic a reuşit un salt de patru locuri, de la 10 pe 6, în clasamentul mondial al jucătorilor profesionişti de tenis (ATP), după ce sportivul balcanic a câştigat titlul Masters 1.000 ATP la Cincinnati.

Arădeanul Marius Copil a fost amenințat o perioadă că va părăsi Top 100 find la un moment dat pe locul 97, dar a reuşit, la rândul său, un salt de zece locuri şi a coborât până pe poziţia a 82-a. Copil (27 ani) este de mai bine de un an în top 100 ATP, în care a pătruns pe 15 mai 2017, iar cea mai bună clasare a sa a fost locul 73, pe 19 februarie.

Podiumul ierarhiei este neschimbat, cu spaniolul Rafael Nadal, lider detaşat, urmat de elveţianul Roger Federer şi de argentinianul Juan Martin del Potro.

La dublu, Horia Tecău a urcat un loc şi se află pe 15, în timp ce partenerul său, olandezul Jean-Julien Rojer, se menţine pe locul 9.

Etichete: atp, cincinnati federer, Marius Copil, nadal