Meci fără istoric pe arena din Aradul Nou: UTA  – Sportul Snagov 4 – 0 (3 – 0)

uta2

UTA  – Sportul Snagov 4 – 0 (3 – 0)

În această rundă a V-a din liga secundă, UTA a depășit media de trei goluri pe meci pe care le înscrisese în primele trei runde. A fost nevoie de 21 de minute pentru ca UTA să își asigure cele trei goluri, elevii lui Laszlo Balint au început în forță în fața fostei echipe a tehnicianului arădean. Arădenii au înscris cel mai rapid gol al etapei în meciurile disputate până acum. E deranj mare la Sportul Snagov după ratarea obiectivului de promovare din sezonul trecut. Antrenorul Vivi Răchită nu a însoțit echipa la Arad. A fost un meci fără istoric pe arena din Aradul Nou pe o vreme călduroasă doar 1000 de spectatori au urmărit evoluția favoriților. După golul trei UTA nu a mai accelerat atât de mult, dar au mai fost câteva ocazii clare, a controlat tot meciul. Chiar dacă nu și-a trecut numele pe lista marcatorilor Buhăcianu a făcut un meci excelent cu acele curse individuale din fața careului propriu până ăn fața porții adverse. Așa s-a născut primul gol al meciului  consemnat în minutul doi. Tot el a mai trimis mingea în bară la scurt timp după deschiderea scorului, adică în minutul 6. Patru minute mai târziu, Ursu a ratat un lob în situație de singur cu portarul. Buhăcianu  și-a trecut în cont și în repriza secundă două ocazii mari. De la oaspeți doar ex-arădeanul Gubleșan a încercat două șuturi periculoase. Bogdan Stancu a revenit după ceva probleme medicale dar a fost foarte activ tot meciul. În runda următoare UTA se va deplasa la Tîrgu Mureș pentru un meci dificil cu U Cluj, programat vineri seara. Etapa începută azi se va încheia marți. UTA a profitat de înfrângerea celor de la Gloria Buzău pe teren propriu( 0 – 2) și e pe locul doi în clasament. Noul Lider e echipa din Mioveni, cea care s-a impus la Buzău.

În partea secundă a meciului de azi galeria i-a urat Casă de Piatră lui Cipri Rus care ieri a avut cununia cu Timeea, aleasa inimii sale!

Minutul 2; Buhăcianu a scăpat singur de la centrul terenului, a șutat la poartă, a respins portarul Vreme până la Lorenzi care a trimis cu capul în stînga portarului, 1 – 0.

Minutul 20, Ursu a pătruns în careu, s-a încurcat în prima fază apoi a reușit să centreze în 4 metri de unde Bustea a reluat din poziție centrală cu latul, 2 – 0

Minutul, 21, fază inițiată de Isac, un apărător ratează intercepția, scăpat singul la 16 metri Lorenzi a reușit dubla cu un șut din centrul careului, 3 – 0.

Minutul 90+1, Centrare David Miculescu după o excelentă pătrundere, reluare cu capul Ciprian Rus, 4 – 0.

UTA: Iacob – Tomozei,  Florin Ilie, Șeroni, Bogdan Stancu – Lorenzi, Isac, Miculescu, Bustea – Ursu, Buhăcianu. Au mai evoluat: Cipri Rus, Romario Moise, Alex Ioniță.  Antrenor: Laszlo Balint.

Sportul Snagov: Ionuț Vreme – Boștoarcă, Apostol, Mocioacă,  Turbatu – Răileanu, Roșu, Bucur, Dorobanțiu,  Gubleșan, Adran Stoica. Au mai evoluat: Octavian Stanciu, Rusu, Nechita  Antrenor secund: Daniel Dumitrache

Arbitru: Cristian Codrea (Baia Mare)

Asistenți: Mihai Ionescu, Ghiorghiță Bălan (ambii din Pitești)

Observatori: Radu Bîtea (Oradea), Ștefan Silaghi (Satu Mare)

Etichete: Arad, buhăcianu, cipri rus, sportul snagov, UTA
„112: Descurcă-te FĂRĂ NOI!” – CONCLUZIA unui arădean față cu SISTEMUL PUTRED al „sănătății publice”
Etapa a doua din cadrul ligii a III-a nu a fost una fastă pentru reprezentantele Aradului [REZULTATE / MARCATORI]