Meciul din Cupă UTA – Poli Iași a oferit 14 goluri și a fost decis la penalty-uri de un spaniol. S-a terminat 6 – 8

uta iasi

UTA – Poli Iași 6 – 8 (3 – 3)

UTA: Bodea – Costin, Manea, El Hasni, Copaci – Oprea, Enescu – Petra, Matei, Vădrariu – Rus. Au mai evoluat: Cubleșan, D. Popa, Al. Popa, Suslak Antrenor: Ionuț Popa
Poli Iași: Cobrea – Gallego, Mihăescu, Cioinac, Pârvulescu – Rus, Mimoun – Zaharia, Mendes, P. Petre – Bekui. Au mai evoluat: Enoh, Chelaru, Ndongala, Dwubeng. Antrenor: Flavius Stoican.
Arbitri: Robert Dumitru (Sfântu Gheorghe) – Stelian Slabu (Brașov), Raul Ghiciulescu (Lugoj). Rezervă: Marius Chiorean (Cluj).

Oficiali clubului din Copou au propus clubului arădean ca meciul să se joace la Iași asta pentru că nu ereau sigure biletele de avion, UTA ura să încaseze banii  de pe urma biletelor vândute, arădenii au refuzat oferta.
UTA a început bine reușind să înscrie după patru minute de joc. Ionuț Popa a trebuit să facă o schimbare forțată, accidentrarea lui Vădrariu.
Sprintase bine Cubleșan dar nu l-a văzut Cipri Rus în minutul 17. Mihăiescu putea fi eliminat pentru o intrare mai dură. La jumătatea primei reprize șutul lui Cipri Rus a fost respins, spectatorii reclamă un henț. Acțiune Cubleșan cu pasă bună pe stânga pentru Rus al cărui șut deviat a fost reținut cu dificultate de portar. Minutul 32, Cubleșan a greșit o minge în defensivă, a urmat un șut spre poarta lui Bodea a fost amortizat de intrarea lui Manea și portarul a reținut.
Tactic UTA a lăsat mai mult teren moldovenilor și a încercat să reacționeze pe contre rapide. Minutul 38, Centrare și Cioinac reia cu capul alături. Poli Iași nu a excelat dar a reușit să înscrie în prelungirile primei reprize.
Partea a doua a meciului nu a adus ocazii notabile, notând doar două schimbări în tabăra oaspete. UTA a resimțit golul primit la ultima fază din prima repriză Ocazie mare pentru studenți în minutul 68, Zaharia a centrat de pe dreapta, Mendes a reluat cu capul în transversală, mingea ajunge la Petre, acesta trimite tot cu capul spre colțul lung, dar Mendes cade cu mâna pe minge, gol anulat pentru henț. Ăn minutul următor UTA a trecut în avantaj. Din păcate avantajul a durat doar câteva minute, arădenii au reclamat un fault în atac la golul egalizator. La fel ca ăn prima repriză, elevii lui Stoican au avut ultimele ocazii din timpul regulamentar prin Zaharia și Mendes ultimul a tras în portarul Bodea. A urmat timul suplimentar și în minutul 96, arădenii contestăun penalty ușor acordat împotriva lor, Cioinac în duel cu El Hasani. În minutul 108, D Popa a reluat alături din trei metri. Egalarea a venit tot din penalty Mihăescu pasează greșit acasă, Pop interceptează, pătrunde în careu, îl driblează pe Cobrea care face fault.

Așa s-a marcat:
Minutul 5, Bodea degajează, Rus preia și face o cursă de 30 de metri trece de căpitanul Cioinac și înscrie pe sub portar 1 – 0.
Minutul 45, Zaharia centrat pe jos de pe stânga, Petre a protejat ca să nu poată intervenii un adversar, mingea a ajuns la Bekui care a reluat tare cu latul 1 – 1.
Minutul 68, Matei preia la 15 metri, și trimite la colțul scurt cu latul, 2 – 1
Minutul 81, Mingea ajunge cu noroc la Mendes, care trimite cu latul în dreapta lui Bodea: bară-gol, 2 – 2

Etichete: cupa romaniei, Ionut Popa, poli iasi, UTA, vadrariu
WTF is „Fermierul din Sântana” și de ce le e frică tuturor să dea NUMELE CAMPIONULUI care a dirijat „marele FURT al cuprului”?!
700 de locuri sunt disponibile în unităţile de învăţământ postliceale din subordinea Jandarmeriei Române. VEZI CONDIȚIILE

petrolul uta large

ERA LOC DE MAI MULT… Petrolul – UTA: 1-1

PETROLUL – UTA: 1-1 (1-0) Au marcat: Grozav (11) – Micovschi (82) 22.04.2024, ora: 19,00, stadion: „Ilie Oană”, temperatura: 12°C, spectatori: 5120. Petrolul (antrenor Laszlo Balint): Zima – Hanca, Papp,…