O victorie de moral la FINAL DE CANTONAMENT: UTA – ND Dravinja 7 – 0 (5 – 0)

balint cu echipa 1

UTA – ND Dravinja 7 – 0 (5 – 0)

UTA a încheiat aseară cantonamentul din Slovenia cu un nou succes categoric în fața echipei de liga a treia ND Dravinja, din țara gazdă. Elevii lui Laszlo Balint s-au impus cu un categoric 7 – 0, făcând un adevărat tur de forță în prima repriză. UTA a început meciul în următoarea formulă: Bolboașă – Ivan, Șeroni, Salka, Deta – Vulturar, Pușcaș – Isac, Khalaila, Oroian – Buhăcianu.  Arădenii au deschis scorul repede prin Buhăcianu în minutul trei servit excelent cu o pasă de Alin Șeroni, 1 – 0. Același Buhăcianu a făcut dubla la jumătatea primei reprize, după o greșală în defensiva adversă, 2 – 0. S-a făcut 3 – 0, în minutul 35 Khalaila înscrie, după o acțiune personală încheiată cu șut imparabil la colțul lung, vinclu, din marginea dreaptă a suprafeței de pedeapsă. Oroian a făcut un dribling și a pasat aceluiași Khalaila care a înscris în minutul 42, 4 – 0. Scorul pauzei a fost stabilit de golgheterul Buhăcianu cu un șut în colțul lung, minutul 44,  5 – 0.

UTA a controlat și după pauză jocul, dar golurile au venit în ulima jumătate de oră a jocului. Din minutul 60 au evoluat Cipri Rus și Opric. În minutul 65, a fost rândul lui Oroian să primească o pasă de gol de la Isac, 6 – 0. Cipri Rus a închis tabela în minutul 72, 7 – 0. Din minutul 80 UTA a jucat în 9 jucători de câmp, Ivan s-a accidentat, iar antrenorul Laszlo Balint a preferat să vadă cum se descurcă echipa în inferioritate numerică. Pe final de joc a intrat și Ursu care la înlocuit pe Khalaila. Deta a cerut un penalty la un contact în careu, iar Opric a avut două intervenții bune. Ultima situație de gol a aparținut lui Rus, acesta s-a precipitat singur cu portarul. A fost un succes de moral pentru arădeni. UTA revine acasă unde începe ultima parte de pregătire ănaintea debutului de campionat cu Dunărea Călărași, meci programat pe Motorul, sâmbătă 3 august de la ora 13.00.