Pe stadionul care-i poartă numele, restaurat mediocru și cu un gazon prost, cu nepoții fericiți la tribuna I, cu statuia ascunsă la a II-a și cu spiritul la peluză, BARONUL a fost la UTA – Craiova…

uta1

„Bătrâna Doamnă” a Baronului a învins Craiova lui Mititelu cu scorul de 1 – 0, printr-un gol norocos al lui Roger, în urma unei pase superbe a lui Dangubic. Urmare acestei victorii, UTA a revenit pe loc de play-off, cu 20 de puncte în clasament.

clasament12

„Filmul” meciului

Arădenii au tremurat serios în primele 10 minute, când oltenii s-au năpustit spre poarta lui Iacob și au avut ocazia deschiderii scorului. În minutul 13, Dangubic i-a pasat cu călcâiul lui Roger, la 25 de metri de poarta adversă, brazilianul a pătruns în careu, Negru a vrut să respingă, dar a șutat în jucătorul UTA-ei. Mingea s-a dus peste Mogoșanu direct în poartă: 1-0. Oaspeții s-au „înmuiat” după ce au primit gol, iar UTA a preluat inițiativa – până la sfârșitul reprizei a II-a meciul desfășurându-se în „direcția comandată” de arădeni.

Partea secundă a început cu un spectacol pirotehnic oferit de suporterii arădeni. Arbitrul a fost nevoit să întrerupă meciul pentru câteva minute.

Victoria a fost și mai facilă după ce, în minutul 62, a fost eliminat Albu de la oaspeți. Miculescu a ratat cea mai mare ocazie a echipei sale, în repriza a doua. Oltenii le-au uşurat misiunea adversarilor, după eliminarea lui Albu. De-abia intrat pe teren, Antal a trecut pe lângă golul de 2-0 în prelungiri.

Formațiile:

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Medjimorec, Benga, Shlyakov – Vorobjovas, Ubbink – Miculescu, Dangubic, Roger – Hora. Rezerve: Balauru – Erico, Passaglia, Bustea, Mercioiu, Isac, Antal, Baravykas, Dima

FC U Craiova: Mogoșanu – Negru, Kovacic, Huyghebaert, Bușu – Albu, Asamoah, Van Durmen – Ondaan, Bălan, Baeten. Rezerve: R. Popa – Paramatti, Gajic, Achim, V. Pop, Blidar, Raicea, Sidibe, Marquet

Arbitri: Cătălin Popa (Pitești) – Bogdan Gheorghe (București), Mihai Marica (Bistrița-Năsăud), Rezervă: Florin Andrei (Târgu Mureș)

Observator FRF: Laszlo Sajtos (Sibiu)

Observator LPF: Romulus Gabor (Hunedoara).

***

Încărcătura emoțională a fost cu atât mai mare cu cât momentul a fost savurat de nepoții lui Francisc Neuman, de la tribuna oficială a arenei arădene. Charles de Vegvar și sora sa, Jacqueline, au fost aplaudați la scenă deschisă și, la rândul lor, ridicați în picioare au mulțumit ducând mâna la inimă.

Jacqueline locuiește în SUA, la New York, dar pe Charles viața l-a purtat în orașul bunicului său, unde a cunoscut-o pe Aniela, care i-a devenit soție, cei doi urmând să-și facă o viață la Arad.

„Ai înnobilat un întreg Arad, i-ai dat viață și culoare, spiritul ți-e veșnic, amintirea nemuritoare!“ – a fost BANERUL SERII, afișat de peluza pentru care Baronul este ZEU:

neuman banner

Galeria arădeană  l-a taxat pe primarul orașului pentru alegerea făcută și inaugurarea statuii  făcută într-un crunt anonimat… Ne-am făcut de rușine inclusiv în presa națională stimulată să… ne laude:

stauie baron

„Aceleași derapaje pline de prost gust, administrație locală școlită cu vaca la păscut” – a fost bannerul destinat în special lui Călin Bibarț.

banner uta

Laszlo Balint a trăit la intensitate maximă meciul până la ultimul fluier. Iată declarațiile sale de după meci:

Balint s-a plâns de starea gazonului: „Nu sunt specialist, dar sunt foarte preocupat de asta”

Printre puținele aspecte negative ale serii s-a numărat și calitatea proastă a gazonului din Calea Aurel Vlaicu. „Au fost apecte ce ne-au împiedicat să punem în practică ceea ce am lucrat pe atac și mă refer la gazon. Calitatea sa a lăsat de dorit, am fost nevoiți să jucăm cu minge lungă, la fel și adversarul a făcut. Și de aceea am vrut să avem forță în flancuri, cu fuleu, după care am vrut mai multă siguranță introducându-l pe Passaglia în teren. Am vrut liniște când aveam mingea, pentru că au fost momente când am pierdut ușor posesia la mijloc și se puteau naște contra actacuri periculoase pentru adversari. Nu sunt specialist în gazoane, dar sunt foarte preocupat de asta. Au fost trei săptămâni în care nu am intrat deloc pe teren, știu că zi de zi s-a muncit la gazon, dar asta e situația. Mâine ne odihnim, iar de marți ne gândim doar la ceea ce avem de făcut pentru a veni cu 3 puncte din următoarea deplasare, cu Clinceni-ul. De abia apoi, când revenim acasă, o să ne uităm din nou și la gazon, sper să fie de o calitate mai bună. Sunt convins că cei responsabili vor face eforturi pentru asta și atunci vom vedea exact ce e de făcut. Dacă e nevoie să adaptăm abordarea tactică la starea gazonului sută la sută o vom face” – este mesajul lui Balint adresat autorităților.

UTA joacă luni, 25 octombrie, la Clinceni, în etapa cu numărul 13.

Categorie: Știri
Etichete: baronul neuman, etapa a 12-a, UTA Arad, uta craiova