Petrolul a rămas în cursă pentru locul trei. UTA  – Petrolul Ploiești  2 – 4 ( 2 – 1)

uta petrolu

UTA  – Petrolul Ploiești  2 – 4 ( 2 – 1)

Peste 1500 de spectatori au dorit să vadă acest meci între două echipe de tradiție în penultima etapă din liga secundă. Oaspeții sunt încurajați de o galerie de 50 de spectatori, galeria arădeană a apostrofat în debutul meciului activitatea autorităților locale mai exact a primarului. Este o reîntâlnire cu Chindriș jucător care a evoluat pentru UTA încă în liga a patra, promovând în eșalonul trei. Meciul în sine a avut o miză pentru ploieșteni. Primul sfert de oră nu a adus nici o ocazie notabilă. În minutul 18, Costin a tras pe jos în diagonală puțin alături de colțul lung. În minutul 27, Cipri Rus declanșează o acțiune în viteză, combină cu Oroian, și Ciucur a șutat destul de mult alături. La scurt timp tânărul Oroian care a început titular față de alte jocuri a reușit să smulgă aplauze cu un eurogol, șut de la 20 de metri, mingea a atins transversala. Petrolul a încercat să reacționeze, Marinescu a beneficiat de o minge ce a ajuns la el cu ceva noroc, și a tras din 14 metri puțin alături. După golul marcat arădenii vor să atace pe contre. Orlic a reținut o minge trimisă pe jos de Arnăutu, portarul a fost mai rapid decât Saim. Finalul primei reprize s-a animat cu două goluri în două minute. UTA a înscris în minutul 43 prin Șeroni, ca mai apoi, în minutul 44 Arnăutu să înscrie după o greșeală personală în defensivă. Ultima ocazie a primei reprize a aparținut arădenilor, Lungu a respins șutul lui Costin, mingea a ajuns la Oroian dar șutul tânărului a fost boxat de același Lungu.

Partea secundă a debutat cu un ritm alert, dar fără ocazii clare de poartă. În minutul 62, mingea a ajuns la Marinecu care a șutat în transversală. Marinescu a creat panică de câte ori a ajuns mingea la el, acesta reușind să înscrie în minutul 65.  Zece minute mai târziu, Pușcaș a trimis cu capul puțin alături. Petrolul a trecut în avantaj în minutul 77. Petrolul a încheiat conturile în minutul 88. Arădenii au alergat foarte mult în prima repriză pentru a închide culoarele, iar în partea secundă elevii lui Cristi Păcurar nu au mai rezistat fizic, e adevărat că UTA a încheiat meciul cu patru jucători născuți în anul 2001 în teren. Petrolul învinge și mai speră la un joc de baraj. UTA încheie campionatul în runda următoare la Mioveni.

Așa s-a marcat:
Minutul 31; Oroian a primit o minge la 20 de metrii și a trimis o minge la colțul scurt, mingea a atins transversala, 1 – 0.
Minutul 43; Șeroni s-a înălțat și a trimis cu capul în plasă, mingea a atins transversala, centrarea a venit din cornerul executat de Neagu, 2 – 0.
Minutul 44; Manea trimite greșit o minge, Arnăutu înscrie din marginea careului mare, 2 – 1.
Minutul 65; Marinescu a reluat din 6 metri din cădere, o minge așezată de B. Rus, 2 – 2.
Minutul 77; Marinescu a trimis din corner iar B. Rus a reluat singur cu capul din câțiva metri 2 – 3.
Minutul 88, o minge pierdută la mijlocul terenului de Șeroni l-a făcut pe același jucător să-l faulteze în careu pe Arnăutu scăpat singur spre poartă. Acesta a înscris fără emoții de pe punctul cu var, în stânșa portarului, 2 – 4.
UTA: Orlic – Manea, Melinte, Șeroni, Copaci – Hrezdac, Neagu – Costin, Ciucur, Oroian – C. Rus. Au mai evoluat: Miculescu, Isac, Kanda. Antrenor: Cristi Păcurar.
Petrolul: C. Lungu – Borţa, Ghinga, L. Cazan, Ţicu – Pușcaș, Chindriș – Saim, Marinescu, R. Modoveanu – Arnăutu. Au mai evoluat: Olaru, B. Rusu, Bucșa. Antrenor: Gigi Mulțescu.
Arbitri: George Găman – Dragoș Iliescu, Adrian Popescu (toți Craiova). Rezervă: Szabolcs Kovacs (Carei).

Etichete: cipri rus, marinescu, multescu, petrolul, UTA
Marius Copil are test dificil în fața lui Benoit Paire, câștigător la Lyon
[ACTUALIZARE] Rezultatele ALEGERILOR EUROPARLAMENTARE 2019. Aradul trimite la Bruxelles doi europarlamentari. REFERENDUMUL a fost validat

petrolul uta large

ERA LOC DE MAI MULT… Petrolul – UTA: 1-1

PETROLUL – UTA: 1-1 (1-0) Au marcat: Grozav (11) – Micovschi (82) 22.04.2024, ora: 19,00, stadion: „Ilie Oană”, temperatura: 12°C, spectatori: 5120. Petrolul (antrenor Laszlo Balint): Zima – Hanca, Papp,…