Poftă de gol pentru elevii lui Laszlo Balint: 11 „boabe” a dat UTA la Ineu, în primul amical al verii

uta cs ineu

UTA – CS Ineu 11 – 1 (4 – 0)

UTA a disputat primul amical al verii sub comanda lui Laszlo Balint, reușind un scor record în compania divizionarei D, CS Ineu. Alături de jucătorii sosiți în această vară la Arad, două nume noi au apărut în trupa roș-albă, atacantul Bogdan Botea (generația 2001) și fundașul stânga Deta, junior utist care a jucat sezonul trecut la Cermei.
Arădenii s-au impus cu un scor categoric 11 – 1 (4 – 0).
UTA a început meciul de pe arena Banatul din Sînicolau Mic în formula: Bolboașă – Ivan, Melinte, Ilie, Deta – Hrezdac, Pușcaș – Ciucur, Isac, Oroian – Rus.
Scorul a căpătat proporții după pauză. UTA a deschis repede scorul în urma unei faze fixe, lovitură liberă de la 18 metri executată de Pușcaș în minutul 13. După alte 3 minute Cipri Rus a reluat în plasă o minge respinsă de portar, 2 – 0. Isac a făcut 3 – 0 în minutul 20, tot el a stabilit scorul pauzei 4 – 0.
După pauză, UTA a evoluat în formula: Opric – Tomozei, Salka, Șeroni, Stancu – Vulturar, Crăciun – Stahl, Miculescu, Bustea – Buhăcianu.
Albert Stahl a deschis seria golurilor după pauză prin reușind un șut de excepție sub transversală în minutul 55, 5 – 0. Tot el își trece în cont dubla în minutul 60, 6 – 0.
Bustea și Miculescu au marcat la un minut distanță unul de altul, 8 – 0. Șeroni a marcat și el din penalty, Buhăceanu a reușit si el o dublă fiind cel ce a închis tabela 11 – 1. CS Ineu a reușit golul de oanare prin Bârdan, oaspeții au mai ratat și un penalty.
De luni, UTA începe o perioadă de semicantonament, cu două antrenamente pe zi. Sâmbăta viitoare e timpul pentru al doilea test estival, în compania Progresului Pecica, proaspăt promovată în Liga a III-a.
”Un antrenament reușit, mă bucur că am încheiat bine prima săptămână de pregătire. Totuși, sunt nemulțumit că am luat gol, nu mi-aș fi dorit acest lucru. Sunt și părți pozitive, dar și aspecte pe care trebuie să le reglăm. E încă începutul ciclului de pregătire, au venit și mulți jucători noi în această vară, sper Cipri Rus să fie OK după acea accidentare, aspect pe care mi-aș fi dorit să-l evităm. Jucătorii au arătat plăcere, poftă de joc, iar ce am discutat a fost respectat de băieți. Se formează ușor-ușor și grupul, sper să arătăm din ce în ce mai bine”, a sintetizat antrenorul Laszlo Balint.

Etichete: Arad, cs ineu, Laszlo Balint, UTA
Preşedintele Patronatului Român din Arad se implică în îmbunătăţirea calităţii sănătăţii şi siguranţei populaţiei
[ACTUALIZARE 2] Arad Open Air Festival, cel mai mare festival de muzică electronică din vestul țării, invită fanii la o nouă ediție în 2020 [GALERIE FOTO]